Во препоследната средба пред своја публика ГФК Тиквеш го совлада  Детонит Јуниор со 3: 0.Последниот натрпревар во ВФЛИ, ГФК Тиквеш ја игра со Борец во Велес.

Во саботата на 11/5/2019 на Градскиот стадион ГФК Тиквеш- и  ФК Кожуф ги поделија бодовите.Резултат 0:0.Беше прикажана слаба игра, а екипата на Тиквеш овојпат спасуваше и успеа да се избори за нерешен резултат.

Натпреварот ГФК Тиквеш го игра во Скопје на 2 јуни (Недела)

 11 и 12 мај во Кавадарци на Спортскиот центар се одржа завршниот турниур на ФФМ во Детската лига - Централен регион во Кавадарци .

Последната средба ова сезона во Втората Фудбалска лига исток- фудбалерите на ГФК Тиквеш  на свој терен ја добија.Со 3: 0 беше совладан  ФК Детонир Јуниор од Радовиш  во надмоќна игра која особено доминираше во вториот дел.

Головите ги постигнаа; Ѓ.Мојсов ,Петар Најдов и Марјан Ристивски-Швајц.

-  Игески-„Очекуваме победа против Кожув и конечно да завршат дилемите за баражот„

-  Митрев :„Не очекува неизвесен и интересен дуел„

-  Димитковски:„Со дискциплина и работа  се постигнува се !„

РТК.МК денеска присуствуваше на трениг пред средбата со ФК Детонит Јуниор.Се вежбаше игра со топка, слободни удари и прилики за гол пред противничката мрежа.Дали ова е најава за  повеќе голови во мрежата на Детонит?.Публиката  ја има последнтаа шанса да ги следи фудбалерите на ГФК Тиквеш  на домашен терен пред бараж средбата која најверојатно, ке ја играме со Лабуништа

Пред средбата на ГФК Тиквеш со Брегалница во Штип:

Љупчо Димитковски :„ За ГФК Тиквеш нема лесни или тешки натпревари.За нас сите се важни и на секоја средба и приоѓаме со внимание и респект, но без психолошки притисок.За нас е важно да прикажеме  квалитетната игра. Од Штип ке се вратиме непоразени .„

Ѓoрѓи Мојсов: „Во тимот сите сме важни, не само јас.Постигнав гол , претходното коло, да, ама за да се дадат важни голови, треба некој да те проигра , а во Тиквеш имам такви другари.Верувам дека од Штип ке се вратиме непоразени.„

Навивачката група „Лозари Исток„ и на ова средба ќе патуваат како подршка на трибините на стадионот во Штип.Тие организирано патуваат за да го бодрат ГФК Тиквеш 1930.

Средбата на ГФК Тиквеш со ФК Јуниор од Радовиш е последна ова сезона во ВМФЛ пред кавадаречката публика .

 Во Кавадарци   ГФК Tиквеш 1930  во редовното коло од ВФЛ Исток со головите на Ивановски, Ташков и Мојсов успеа со 3:2 да го победи Кит Го.За гостите головите ги постигнаа  Андонов и Темелков.Во сабота во Штип ,Тиквеш го очекува тешко гостување со Брегалница во Штип.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА