Во првото пролетно коло на 2 ФЛ Исток, ГФК Тиквеш 1930 гостува во Радовиш, каде се се среќава со ФК„Детонит Јуниор „.Тренерот Љупчо Димитковски со кого разговаравме на денешниот полесен тренинг на Градскиот стадион, очекува борбена игра на кавадаречките фудбалери и освојување на три бода во гости во Радовош.Напроно се тренираше цела зима и очекувањата се големи од целиот тим.Сега нема калкулации , секоја средба е важна, а, бодовите од нив, повеќе од потребни , бидејќи , ке бидат одлучувачки кога ке се игра за влегување во Прва Фудбалска лига.

РТК.МК разговараше за очекувањата на ова средба и пролетниот дел со ; Дарко Илиески,Роберт Митев,Петар Најдов,Александар Игески и Марио Станковски.

ГФК Тиквеш  1930 продолжува со серијата пријателски средби, на кој ја проверува формата  на своите фудбалери.За среда/ 13/02/2019/ во 14.00 е закажана игра  во гости на теренот на ФК Црно Буки ЗЛ.

Во сабота и недела ке се одржи фудбалскиот турнир „Никогаш заборавни“посветен на :Mитко Влајков, Александар Ташев-Фанта, Дуле Јованов, Дано Јорданов-Караџa,Даниел Мустеников-Рогуш, Виктор Стојановски-Пират, Златко Милков-Шатка и Драган Пендев-Гаго.

Kaвадаречкиот второлигаш во подготвителскиот период  пред стартот на првенството на почетокот на месец март, досега имаше еден пораз  (0:2 во средбата со Победа) у една нерешена средба со прволигашот Беласица.

Тренерот на ГФК Тиквеш 1930,Љупчо Димитковски –Гањо,за РТК.МК, изјави дека влегувањето во Прва фудбалска лига не е лесна работа,но ќе сторат ‘се со давање максимум од себе,  да се оствари неговата, амбицијата на Управата , фудбалерите на Тиквеш и публиката.

фото : Тодор Тоше Туриманџов

ГФК Тиквеш – Вардар Неготино 1:0  е исходот од пријателската средба  која вчера/20/02/2019/ се одигра на Градски. Асистент  на голот беше Марјан Ташков а стрелец Дарко Дигаловски.Следен натпревар кавадаречкиот второлигаш игра во сабота кога ГФКТиквеш игра со ФК Пелистер-Битола.Почеток на натпреварот во 13:00.

Првенството во 2 ФЛИсток започнува на 9 март, а првата првемнствена средба во Кавадарци ја играме со Саса од Македонска Каменица на 16 март.

Снимките се направени на редовните првенствени натпревари  во Велес...

За седум дена фудбалерите на Второлигашот ГФК Тиквеш одиграа уште два контролни наторевари.

Во третиот тест натпревар ГФК Тиквеш забележа победа од 2-0 против екипата на Црно Буки.Стрелци ба головите беа Петар Најдов и Дарко Илиески.

Во четвртиот напревар на домашен терен ГФК Тиквеш играше нерешено со Кит-Го   1:1.

Последната средба ја одиграа на 8 декември. Во Велес ја победија екипата на Гемиџии со 6 : 0.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА