Нерешениот исход од средбата со Вардар е минато.ГФК Тиквеш очекува победа против Кит-го.“Оправдувања за резулаттот нема.Потфрли нападот и средниот ред„- вели тренерот Димитковски.

Средбата со поранешниот фудбалер Трајче Леов ни открива , какви биле приликите во фудбалот во времето на  седумдесетите години од минатиот век.

Емисијата на РТК.МК следете ја  во недела од 20 часот.

Во пресрет на утрешната средба ГФК Тиквеш Вардар-Неготино, денеска  младинскиот погон во неколку категории имаа серија натпревари со истоимената екипа од Неготино.Сите средби ги доби Тиквеш, освен генерацијата  2008 која играше нерешено 4:4..Голем успех за младите  надежи на  ГФК Тиквеш кој беа неприкосновени.Забележителна е победата на генерацијата  2006.

Еве ги коплетните резултати:

 

ГФК Тиквеш - Вардар Неготино

Генерација 2006 Тиквеш - Вардар 3:1
Генерација 2007 Тиквеш - Вардар 4:3
Генерација 2008 Тиквеш- Вардар 4:4
Генерација 2009 Тиквеш- Вардар 3:2
Генерација 2010 Тиквеш - Вардар 4:1

напомена:

Генерација 2006 е на првото место без пораз во оваа сезона

Kaвадаречките фудбалери и тренерот Љупчо Димитковски се оптимисти дека ова  средба ке ја добијат и трите бода ке останат во Кавадарци.Во нив веруваат и навивачите на ГФК „Тиквеш“.

За ноемвриското фудбалско дерби  помеѓу Вардар од Неготино и ГФК Тиквеш владее голем интерес.Навивачките групи од двата града подготвени за масовно присуство на стадионот во Неготино.

Bторолигашот од Кавадарци ГФК Тиквеш, со полни раце се враќа од гостувањето во Македонска  Каменица.Победена е екипата на ФК Саса со 1 : 3. Тоа се значајни 3 бодови  за нашиот тим.

Головите за Тиквеш ги постигнаа; Митев во 16 ,Дигаловски во 18 и Петровски во 22 минута.

 

 

Сигурна игра и голема ефикаснот на средбата Тиквеш -Плачковица.Победата ни во еден моменет не беше доведена во прашање.Стрелци на головите за Тиквеш : Мишов - хет трик и  Митев.

Кавадаречките фудбалери имаа повеќе шанси и  можеа да ја наполнат мрежата на гостите од Радовиш.Двата гола за ГФК Тиквеш ги постигнаа : Мишов и Бакрачевски

Фудбалерит на ГФК Тиквеш  на Градскиот стадион во Кавадарци денеска ја остварија 6-та победа едноподуго.Второлигашот ГФК Тиквеш ја победи Плачковица со 4:2 ( 1:0).Стрелци  во :24’ 53’ 85’ Мишов Александар  а во 73 ‘ Митев Роберт.

Честитки за фудбалерите и за тренерот Димитковски, кој покажа дека знае како се води фудбалски клуб.

Следен натпревар, интересен за публиката,  е Тиквешкото дерби,  Вардар/Неготино?/- ГФКТиквеш.Се игра во Неготино на 11 ноември. 

Oдлична игра на Тиквеш, и многу неискористени шанси.Резултатот можеше да  биде повисок од постигнатиот.ПОради нерасположените стрелци ГФК Тиквеш не ја наполни мрежата на гостите од Радовиш.Но сепак малубројната публика, биде добра игра на нашите второлигаши, кои и  по водството  играа како да беше 0 : 0 .Стрелци на гловите за ГФК Тиквеш беа Мишов и Бакрачевски.

На останатите средби во Втората лига исток беа постигнати овие резултати:


ПЛАЧКОВИЦА - БОРЕЦ 1:4 (Радојчиќ/Колевски 15, Христов 55, 59, Ѓорѓиев 63)
БРЕГАЛНИЦА - КОЖУФ 0:0
ВАРДАР (Н) - ПАРТИЗАН (О) 2:0 (Костадиновски 16, Чаушев 60)
КИТ ГО - КАМЕНИЦА САСА 3:1 (Настевски 8, Неделковски 65, 73/Марковски 5) 
Табела: Борец 18 бодови, Кит Го 13, Тиквеш 12, Брегалница 10, Кожуф 9, Плачковица 7, Вардар (Н) 6, Партизан (О) 6, Каменица Саса 4, Детонит-Јуниор

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА