РТК.МК продожува со серијалот за Легендите на ФК Тиквеш.Во фаза на подготовка е емисија со неприкосновениот фудбалер и тренер Благој Бошковски

ФК Беласица е нов член  Првата фудбалска лига .Во Кавадарци во саботата го победија  ГФК Тиквеш со 0:5

По повод обвинувањата со кои ГФК Тиквеш се соочи по средбата со ФК Борец 1919 денеска  преку  РТК.МК до јавноаста  ,Управата на клубот го упатува следното соопштение


Добра игра на гостите.Заслужена победа на струмичани,кои најверојатнио се нови членови на Првата македонска лига

 

Пораз на ГФК Тиквеш на Градски во Кавадарци од второпласираниот на табелата на Втората лига исток  Борец

Соопштение на навивачката група Лозари исток 91 доставено  до РТК.МК

Кавадарекиот второлигаш вчера на гостувањето во третиот круг на редовното првенство , во Гевгелија играше нерешено 1:1 со екипата на Кожуф.

Економот-домаќин  Илија Ацев е човек кој над 40 години е во ГФК Тиквеш.Тој го одржува теренот  Градскиот стадион,води грижа за облеката,опремата,чистотата на просториите,вари чај во зима, и други работи за потребите на клубот.

Пријател е со  фудбалерите, со нив комуницира  непосредно,на ТИ е со  претседателот на Управниот одбор,има многу пријатели меѓу публиката, другар е со сите.Никогаш за него нема откажување.Дури и кога едно време сите му го завртија грбот на најстариот фудбалски клуб.Без плата долго  време доаѓаше на Градски и го одржуваше.Таков е ЧИ ИЛе...како му викаат многумина.Скромен,а со свое мислење и став.Малкумина знаат дека тој во младоста бил со ракометот   но најмногу од се му лежи фудбалот.Ретко за него новинарите пишуваат.Ние решивме и да го снимиме.Погледнетеја видео сторијата за него:

- Марена победи а Габер загуби во гости, Росоман победи дома

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА