Големиот светски Фудбалски клуб -Реал Мадрид со Фондација преку лиценцираниот партнер во Македонија, „Еуроспорт Арена“, стартува новиот голем проект за организација на фудбалски кампови со фудбалските клубови во државата.

Сигурна игра, добар фудбал- дожд цел натпревар во ЃорчеПетров, но и дожд од голови ГФКТиквеш –Лабуништа 6:3

Учесниците на Лондонскиот фудбалски турнир, младите фудбалери на ГФК Тиквеш(родени 2006 година)  денеска во Собранието на Општината ги примија  градоначалникот Митко Јанчев и претседателот   на Советот Ристо Сакалиев.На приемот беше и претседателот на  на ГФК Тиквеш Миле Масларков.

На турнирот во главниот град на Англија учествуваа 36 екипи од популарни англиски клубови.Нашите  се претсавија во одлично светло,покажувајќи добра игра и примерно однесување.Честитки за управата на ГФК Тиквеш, спонзорите кои помогнаа да  се реализира учествто на турнирот, и се разбира признание и благодарност до иницијаторите  и помагачите на нашитте млади фидбалери во Лондон меѓу кои најзаслужен е Стевче Кислов, кој подолго време живее во Лондон  и работи во познат лондонски фудбалски клуб, чија доверба во фудбалерите, беше оправдана.

На денешната  прес конференција говореа: Миле Масларков-претседател на УО на ГФК Тиквеш, Љупчо Димитковски-тренер  и фудбалерите Варловски и Мојсов.

Во недела на 2 јуни на првиот бараж со ФК Љубаништа, се очекува победа и максимална поддршка од трибините на стадионот во Ѓорче Петров.Организиран е автобуски превоз за сите заинтересирани.Tргнување на 2/6/2019/ во 14.30 од СС Јасмин(кај кошевите).

 

ГФК Тиквеш  оштетен со признавање на вториот гол на Силекс во бараж средбата во Скопје.Вториот гол за ФК Силекс е постигнат од офсај  позиција.Овој гол ги демолира фудбалерите ...

Средбата заврши со 2: 3 за Силекс.Tиквеш не влезе во Прва лига.

   На стадионот на ГФК Тиквеш, денеска , на полувремето на натпреварот од редовното коло меѓу мадинските екипи на ФГК Тиквеш и  Македонска Каменица  на кавадарчани, од страна на директорот на младинските репрезентации на Македонија Сашо Тасев. им беше врачен победничкиот пехар .Со тоа  и официјално нашите фудбалери стануваат  шампиони во Регионалната младинска лига на ФФМ, што е голем успех на овој младнски погон под закрилата н ГФК Тиквеш., во чии рамки се натпреавруваат неколку категории (од петлиња до сениорска екипа).

РТК.МК разговараше со Сашо Тасев- директор на младинските репрезентции на  ФФМ,Трајче Димитриев претставник на ГФ Тиквеш и фудбалери на младинската екипа на Тиквеш кој оставија впечаток изминатите игри на нашите преставници кои цела сезона немаа ниту еден пораз,  еднаш  играа нерешено . Денешната средба заврши со 8:1 за ГФК Тиквеш.

Прес на градоначалникот Митко Јанчев:

На пресот говореа и претседателот на Советот Росто Сакалиев ,и претседателот на Управниот одбор на ГФК Тиквеш Миле Масларков

На средбата присуствуваа сите фудбалери на Тиквеш.Беа тажни поради вчерашниот пораз од Силекс во вториот бараж, а веста од градоначалникот за поддршката и наредната сезона  беше примена со задоволство.

-Градоначалникот Јанчев, и Советот на Општина Кавадарци задоволни од пласманот на ГФК Тиквеш во ова првенство на ВФЛ Исток.Клубот е консолидиран, публиката се врати на трибините, во градот владее фудбалска атмосфера  како никогаш досега.Спортот стана составен дел на нашето живеење.Затоа  Локалната самоуправа и Советот ке продолжат и наредната сезона да го поддржуваат клубот .Најавени се градежни интервенции и работи на стадионот и трибините.
-Со ова Управа, стручниот и играчкиот кадар, в година ГФК Тиквеш повторно ке атакува за влез во Прва лига.

Во препоследната средба пред своја публика ГФК Тиквеш го совлада  Детонит Јуниор со 3: 0.Последниот натрпревар во ВФЛИ, ГФК Тиквеш ја игра со Борец во Велес.

Претседателот на ГФК Тиквеш- Миле Масларков и тренерот Љупчо Димитковски во изјава за РТК.МК  им заблагодарија на сите навивачи за подрдршката на Тиквеш на средбата со Лабуништа.

Во среда на 5 јуни  се игра завршнииот бараж  со  ФК Силекс од Кратово.Натпреварит се игра во 16.30 на стадионт  во Ѓорче Петров.И за ова важна средба се очекува големата поддршка за нашите фудбалери и клубот.Димитковски  најавува победа и славје за историскиот пласман и влез  по 17 години во Прва лига.

Натпреварот ГФК Тиквеш го игра во Скопје на 2 јуни (Недела)

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА