Снимките се направени на редовните првенствени натпревари  во Велес...

ГФК Тиквеш на Градскиот стадион во Кавадарци извојува вредна победа над една од подобрите екипи во 2-Фудбалска лига Исток-ова сеозна, Кит-Го.Противникот е победен до 1:0.Meтодија Делов го постигна единствениот гол во 65 минута. Трите бода останаа во Кавадарци што беше и цел на тренерот Љупчо Димитковски.До крајот на ова полуетапа остануваат уште две тешки средби на кавадарчани.Тие ке играат на жешките терени во Штип и Велес со Брегалница односно Борец.

Инаку во ова коло во Втората лига исток Борец ја победи Бреганица со 3 :2,Кожув го гости го победи Партизан од Обршани, а Саса и Плачковица играа без голови 0:0.

 

 

Последната средба ја одиграа на 8 декември. Во Велес ја победија екипата на Гемиџии со 6 : 0.

Почна пријавувањето за кампот на најтрофејниот фудбалски колектив на планетата " Реал Мадрид" и оваа година поддржано од Кожувчанка

Tренерот Љупчо Димитковски-Гањо, задоволен од пласманот на втората позиција на табелата на 2 Фудбалска лига-Исток.Тој најави борба за остварување на највисок пласмин и исполнување на  целта-влегување во  Прва лига.Во зимскиоот период се најауваат 4-5 нови засилувања . Градот и спортот во Кавадарци заслужуваат да гледаат прволигашки фудбал.

Капитенот Ѓорѓи Мојсов  е задоволен од  неговата и играта на фудбалерите, од навивачите и побара поголема присутност на публиката на трибините.

Стадионот и трибините и соблекувалните  бараат инвестициони вложувања.

Нов предизвик за фудбалерите на ГФК Тиквеш.Во сабота во 13.00 часот на Градски- кавадареките фудбалери ја пречекуваат екипата на  ФК Кит -го од Штип.Ова екипа  прилично добро котира во Втората фудбалска лига  - Исток, и победата , на која Димитковски  смета, ке биде добредојдена и вредна  заради сигурноста на клубот.Тиквеш до крајот на ова полуетапа има две тешки средби со Брегалница и Борец .И двете ги игра во гости.

Нерешениот исход од средбата со Вардар е минато.ГФК Тиквеш очекува победа против Кит-го.“Оправдувања за резулаттот нема.Потфрли нападот и средниот ред„- вели тренерот Димитковски.

Утре сабота 24 ноември ФК Брегалинца  го  пречекува  ГФК Тиквеш.Значаен натпревар  за домќините но и за Тиквеш.
Натпреварот се игра на Градскиот стадион во Штип во 13.00.Инаку на Тиквеш му претстои уште една тешка средба со Борец во Велес- во последното коло од првата полуетапа на 2 ФЛ Исток.

46409604_559204517863761_1249832519608565760_n.jpg

Во пресрет на утрешната средба ГФК Тиквеш Вардар-Неготино, денеска  младинскиот погон во неколку категории имаа серија натпревари со истоимената екипа од Неготино.Сите средби ги доби Тиквеш, освен генерацијата  2008 која играше нерешено 4:4..Голем успех за младите  надежи на  ГФК Тиквеш кој беа неприкосновени.Забележителна е победата на генерацијата  2006.

Еве ги коплетните резултати:

 

ГФК Тиквеш - Вардар Неготино

Генерација 2006 Тиквеш - Вардар 3:1
Генерација 2007 Тиквеш - Вардар 4:3
Генерација 2008 Тиквеш- Вардар 4:4
Генерација 2009 Тиквеш- Вардар 3:2
Генерација 2010 Тиквеш - Вардар 4:1

напомена:

Генерација 2006 е на првото место без пораз во оваа сезона

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА