За ноемвриското фудбалско дерби  помеѓу Вардар од Неготино и ГФК Тиквеш владее голем интерес.Навивачките групи од двата града подготвени за масовно присуство на стадионот во Неготино.

Bторолигашот од Кавадарци ГФК Тиквеш, со полни раце се враќа од гостувањето во Македонска  Каменица.Победена е екипата на ФК Саса со 1 : 3. Тоа се значајни 3 бодови  за нашиот тим.

Головите за Тиквеш ги постигнаа; Митев во 16 ,Дигаловски во 18 и Петровски во 22 минута.

 

 

Сигурна игра и голема ефикаснот на средбата Тиквеш -Плачковица.Победата ни во еден моменет не беше доведена во прашање.Стрелци на головите за Тиквеш : Мишов - хет трик и  Митев.

Кавадаречките фудбалери имаа повеќе шанси и  можеа да ја наполнат мрежата на гостите од Радовиш.Двата гола за ГФК Тиквеш ги постигнаа : Мишов и Бакрачевски

Фудбалерит на ГФК Тиквеш  на Градскиот стадион во Кавадарци денеска ја остварија 6-та победа едноподуго.Второлигашот ГФК Тиквеш ја победи Плачковица со 4:2 ( 1:0).Стрелци  во :24’ 53’ 85’ Мишов Александар  а во 73 ‘ Митев Роберт.

Честитки за фудбалерите и за тренерот Димитковски, кој покажа дека знае како се води фудбалски клуб.

Следен натпревар, интересен за публиката,  е Тиквешкото дерби,  Вардар/Неготино?/- ГФКТиквеш.Се игра во Неготино на 11 ноември. 

Oдлична игра на Тиквеш, и многу неискористени шанси.Резултатот можеше да  биде повисок од постигнатиот.ПОради нерасположените стрелци ГФК Тиквеш не ја наполни мрежата на гостите од Радовиш.Но сепак малубројната публика, биде добра игра на нашите второлигаши, кои и  по водството  играа како да беше 0 : 0 .Стрелци на гловите за ГФК Тиквеш беа Мишов и Бакрачевски.

На останатите средби во Втората лига исток беа постигнати овие резултати:


ПЛАЧКОВИЦА - БОРЕЦ 1:4 (Радојчиќ/Колевски 15, Христов 55, 59, Ѓорѓиев 63)
БРЕГАЛНИЦА - КОЖУФ 0:0
ВАРДАР (Н) - ПАРТИЗАН (О) 2:0 (Костадиновски 16, Чаушев 60)
КИТ ГО - КАМЕНИЦА САСА 3:1 (Настевски 8, Неделковски 65, 73/Марковски 5) 
Табела: Борец 18 бодови, Кит Го 13, Тиквеш 12, Брегалница 10, Кожуф 9, Плачковица 7, Вардар (Н) 6, Партизан (О) 6, Каменица Саса 4, Детонит-Јуниор

Средбата со поранешниот фудбалер Трајче Леов ни открива , какви биле приликите во фудбалот во времето на  седумдесетите години од минатиот век.

Емисијата на РТК.МК следете ја  во недела од 20 часот.

Kaвадаречките фудбалери и тренерот Љупчо Димитковски се оптимисти дека ова  средба ке ја добијат и трите бода ке останат во Кавадарци.Во нив веруваат и навивачите на ГФК „Тиквеш“.

  Фудбалерите на ГФК Тиквеш 1930 утре сабота имаат гостување кај незгодната фудбалска екипа на КИТ-ГО во Пехчево.На Градскиот стадион во овој град нашите фудбалери ке се сретнат со ФК Кит-Го .Средбата е закажана во 15 часот и 3о минути.

Пред заминувањето во Пехчево од кормилото на Тиквеш имаме најава дека кавадачани на ова средба одат на сигурна победа и освојување на 3 бода во гости.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА