Нов предизвик за фудбалерите на ГФК Тиквеш.Во сабота во 13.00 часот на Градски- кавадареките фудбалери ја пречекуваат екипата на  ФК Кит -го од Штип.Ова екипа  прилично добро котира во Втората фудбалска лига  - Исток, и победата , на која Димитковски  смета, ке биде добредојдена и вредна  заради сигурноста на клубот.Тиквеш до крајот на ова полуетапа има две тешки средби со Брегалница и Борец .И двете ги игра во гости.

Фудбалерит на ГФК Тиквеш  на Градскиот стадион во Кавадарци денеска ја остварија 6-та победа едноподуго.Второлигашот ГФК Тиквеш ја победи Плачковица со 4:2 ( 1:0).Стрелци  во :24’ 53’ 85’ Мишов Александар  а во 73 ‘ Митев Роберт.

Честитки за фудбалерите и за тренерот Димитковски, кој покажа дека знае како се води фудбалски клуб.

Следен натпревар, интересен за публиката,  е Тиквешкото дерби,  Вардар/Неготино?/- ГФКТиквеш.Се игра во Неготино на 11 ноември. 

Нерешениот исход од средбата со Вардар е минато.ГФК Тиквеш очекува победа против Кит-го.“Оправдувања за резулаттот нема.Потфрли нападот и средниот ред„- вели тренерот Димитковски.

Средбата со поранешниот фудбалер Трајче Леов ни открива , какви биле приликите во фудбалот во времето на  седумдесетите години од минатиот век.

Емисијата на РТК.МК следете ја  во недела од 20 часот.

Во пресрет на утрешната средба ГФК Тиквеш Вардар-Неготино, денеска  младинскиот погон во неколку категории имаа серија натпревари со истоимената екипа од Неготино.Сите средби ги доби Тиквеш, освен генерацијата  2008 која играше нерешено 4:4..Голем успех за младите  надежи на  ГФК Тиквеш кој беа неприкосновени.Забележителна е победата на генерацијата  2006.

Еве ги коплетните резултати:

 

ГФК Тиквеш - Вардар Неготино

Генерација 2006 Тиквеш - Вардар 3:1
Генерација 2007 Тиквеш - Вардар 4:3
Генерација 2008 Тиквеш- Вардар 4:4
Генерација 2009 Тиквеш- Вардар 3:2
Генерација 2010 Тиквеш - Вардар 4:1

напомена:

Генерација 2006 е на првото место без пораз во оваа сезона

За ноемвриското фудбалско дерби  помеѓу Вардар од Неготино и ГФК Тиквеш владее голем интерес.Навивачките групи од двата града подготвени за масовно присуство на стадионот во Неготино.

Bторолигашот од Кавадарци ГФК Тиквеш, со полни раце се враќа од гостувањето во Македонска  Каменица.Победена е екипата на ФК Саса со 1 : 3. Тоа се значајни 3 бодови  за нашиот тим.

Головите за Тиквеш ги постигнаа; Митев во 16 ,Дигаловски во 18 и Петровски во 22 минута.

 

 

Повеќе артикли...