По победата над Тетекс, фудбалерите на “Љубанци “ од Кавадарци повторно им се вратија на поразите и на последното место во втората фудбалска лига.

           Во деветото првенствено коло, фудбалерите на Љубанци беа поразени на гостувањето во Новаци кај истоимената екипа, која со новиот триумф ја продолжи трката за првата позиција на која се наоѓа тимот на Академија Пандев. Победата на домаќините ја најави Никола Калевски со гол уште во петтата минуа, за да Кирил Степановски во 48мата минута ги постави конечните 2-0.

           Во следното коло кое е на програмата следниот викенд, Љубанци ќе има уште едно тешко гостување, овој пат кај третопласираниот тим на Скопје.

 

                 На Градскиот стадион во Кавадарци фудбалерите на ФК„Љубанци„ ја забележаа втората победа во ова првенство во Втората фудбалска лига.Со новите тренери Костов и Митрев, кавадарчани го совладаа Тетекс со 2:0.Сега Љубанци не е последен на табелата

            Првото полувреме помина  без голови, а стоперот Игор Лазарев во 62-та минута  беше снаодливи умешен  пред противничкиот гол, и му донесе водство на својот тим, за да на една минута пред крајот на натпреварот Симеон Симонов да го удвои водството за второ сезонско славје на Љубанци.

             Во наредното коло кое на програмата е следниот викенд, фудбалерите на „Љубанци“ имаат тешко гостување.Играат со   второпласираниот тим на Новаци.

Резултати од 8 коло:

 

ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ                  2 - 0     ФК СКОПЈЕ

ГФК ВАРДАР Неготино                    0 - 2      ЗФК НОВАЦИ 2005

ФК ЉУБАНЦИ 1974 Кавадарци        2 - 0    ФК ТЕТЕКС

ФК ЕУРОМИЛК ГЛ                             2 - 1   ФК ВЕЛАЗЕРИМИ 77

ФК МЕТАЛУРГ                                    3 - 1 ФК ХОРИЗОНТ ТУРНОВО

 

Табела - Втора МФЛ - Коло 8

 

ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ                     19

ЗФК НОВАЦИ 2005                             15

ФК ЕУРОМИЛК ГЛ                               15

ФК СКОПЈЕ                                        13

ФК МЕТАЛУРГ                                     13

ФК ХОРИЗОНТ ТУРНОВО                     10

ФК ВЕЛАЗЕРИМИ 77                           10

ГФК ВАРДАР Неготино                         7

ФК ЉУБАНЦИ  Кавадарци                    6

ФК ТЕТЕКС                                         5

Повеќе артикли...

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 10 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:28 am   |   Sunset: 4:7 pm
95%     3.2 km/h     32.882 bar
Forecast
Сре Low: 8 °C High: 14 °C
Чет Low: 5 °C High: 12 °C
Пет Low: 5 °C High: 11 °C
Саб Low: 4 °C High: 12 °C
Нед Low: 3 °C High: 12 °C
Пон Low: 5 °C High: 13 °C
Вто Low: 4 °C High: 12 °C
Сре Low: 3 °C High: 8 °C
Чет Low: 1 °C High: 6 °C
Пет Low: 0 °C High: 8 °C