На Градскиот стадион во Кавадарци фудбалерите на ФК„Љубанци„ ја забележаа втората победа во ова првенство во Втората фудбалска лига.Со новите тренери Костов и Митрев, кавадарчани го совладаа Тетекс со 2:0.Сега Љубанци не е последен на табелата

            Првото полувреме помина  без голови, а стоперот Игор Лазарев во 62-та минута  беше снаодливи умешен  пред противничкиот гол, и му донесе водство на својот тим, за да на една минута пред крајот на натпреварот Симеон Симонов да го удвои водството за второ сезонско славје на Љубанци.

             Во наредното коло кое на програмата е следниот викенд, фудбалерите на „Љубанци“ имаат тешко гостување.Играат со   второпласираниот тим на Новаци.

Резултати од 8 коло:

 

ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ                  2 - 0     ФК СКОПЈЕ

ГФК ВАРДАР Неготино                    0 - 2      ЗФК НОВАЦИ 2005

ФК ЉУБАНЦИ 1974 Кавадарци        2 - 0    ФК ТЕТЕКС

ФК ЕУРОМИЛК ГЛ                             2 - 1   ФК ВЕЛАЗЕРИМИ 77

ФК МЕТАЛУРГ                                    3 - 1 ФК ХОРИЗОНТ ТУРНОВО

 

Табела - Втора МФЛ - Коло 8

 

ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ                     19

ЗФК НОВАЦИ 2005                             15

ФК ЕУРОМИЛК ГЛ                               15

ФК СКОПЈЕ                                        13

ФК МЕТАЛУРГ                                     13

ФК ХОРИЗОНТ ТУРНОВО                     10

ФК ВЕЛАЗЕРИМИ 77                           10

ГФК ВАРДАР Неготино                         7

ФК ЉУБАНЦИ  Кавадарци                    6

ФК ТЕТЕКС                                         5

На Градскиот стадион во Кавадарци поставени  се нови боксови за резервните играчи и официјалните лица, a  монтирани се и  столчињата  за гледачите.

На седница на Советот на Општина Кавадарци денеска беа доделени 1 милион денари на вторологашот од Кавадарци ,а со ребалансот е планирано да се наменат уште 3 милиони денари.

Средбата со Хоризонт од Турново се игра утре во 15.30 часот на Градскиот стадион во Кавадарци.

Следува видео:

 

                 Фудбалерите на кавадаречкиот вторологаш ФК„Љубанци„ прерпеа уште еден пораз на гостински терен .Овојпат од ФК„Велазерими 77“.Средбата се играше во саботата на 1 октомври.Еве ги останатите резултати од  ова  7 коло:

 ФК „МЕТАЛУРГ“           2 - 4    ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ

 ФК „ХОРИЗОНТ“ ТУРНОВО -  ФК ЕУРОМИЛК ГЛ

ФК “ВЕЛАЗЕРИМИ 77“ 4 – 0    ФК ЉУБАНЦИ 1974 Кавадарци

ФК „ТЕТЕКС“                   1 - 0      ГФК ВАРДАР Неготино

15:00    08.10.2016        ЗФК НОВАЦИ 2005 -  ФК СКОПЈЕ

По ова коло кавадаречките фудбалери се наоѓаат на последното место на табелата на Втората Mакедонска лига со 3 бода.

 

Табела - Втора МФЛ - Коло 7

 

                                      

ФК АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ                       16

ФК СКОПЈЕ                                               13

ФК ХОРИЗОНТ ТУРНОВО                       10

ФК ВЕЛАЗЕРИМИ 77                             10

ФК МЕТАЛУРГ                                      10

ЗФК НОВАЦИ 2005                                 9

ФК ЕУРОМИЛК ГЛ                                  9

ГФК ВАРДАР Неготино                          7

ФК ТЕТЕКС                                            5

ФК ЉУБАНЦИ 1974 Кавадарци  10        3

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Clear (night), 20 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:17 am   |   Sunset: 7:59 pm
65%     11.3 km/h     33.017 bar
Forecast
СабLow: 16 °CHigh: 34 °C
НедLow: 16 °CHigh: 37 °C
ПонLow: 17 °CHigh: 35 °C
ВтоLow: 19 °CHigh: 27 °C
СреLow: 20 °CHigh: 30 °C
ЧетLow: 18 °CHigh: 27 °C
ПетLow: 18 °CHigh: 28 °C
СабLow: 18 °CHigh: 29 °C
НедLow: 19 °CHigh: 31 °C
ПонLow: 19 °CHigh: 30 °C