ГФК Тиквеш 1930 со 5 нови фудбалери

Фудбал
Типографија

ГФК Тиквеш ги започна подготовките за новата сезона со нов тренер и пет засилувања.

Клубот  во Кавадарци вчера започна зимски подготовки под водство на новиот тренер Методи Сапунџиев. Сапунџиев не е потполно ново лице, бидејќи бил асистент на поранешните тренери Дарко Крстески, Горан Стојановски и Бојан Захариев. Тој е дел од клубот од август 2016 година на двојна улога, бидејќи тој, исто така, го тренираше младинскиот тим. Во сезоната 2011/12 беше тренер на првиот тим.

Според неофицијални информации Стојанче Дунимаглоски му се придружил на Победа, а напаѓачот Благојче Марковски замина за Пелистер.

Кога станува збор за пристигнувањето, лозарите потпишаа пет нови играчи. Браќата Сашо и Слободан Дуков доаѓаат од страна на 3.МФЛ центар од страна на Росоман. 23-годишниот Сашо игра како среден напаѓач и е дел од разни тимови меѓу кои Пелистер, Напредок, Турново, Миравци, Вардар Неготино и  ОФК Белград. Тој  таму играл три сезони од 2010 до 2013 година. Неговиот 3-годишен помлад брат Слободан, исто така, се враќа во Кавадарци.

Викендот Дарко Додев (20) доаѓа од Силекс, а пред тоа играше за Металург и ГФК Неготино. Неофицијално дознаваме за уште едно засилување - Јане Стојанов (21) кој е производ на сега непостоечки 11 Октомври, но доаѓа од Брегалница. Во меѓувреме играше за Вардар, Работнички и Вардар Неготино. Последното потпишување е Стојан Петковски (21) кој, исто така, се враќа во Тиквеш откако играше за Пелистер, Работнички и Вардар Неготино.

Тиквеш во моментов е 5-ти во 2.МФЛ Исток со 5 бода помалку од Борец кој ја зазема позицијата за игра на промоција.

фото: Реално Кавадарци

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Fair (day), 31 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:21 am   |   Sunset: 6:27 pm
30%     6.4 km/h     33.187 bar
Forecast
НедLow: 13 °CHigh: 32 °C
ПонLow: 12 °CHigh: 36 °C
ВтоLow: 8 °CHigh: 18 °C
СреLow: 7 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 5 °CHigh: 21 °C
ПетLow: 6 °CHigh: 24 °C
СабLow: 8 °CHigh: 25 °C
НедLow: 8 °CHigh: 22 °C
ПонLow: 8 °CHigh: 21 °C
ВтоLow: 7 °CHigh: 23 °C