Фудбал/ ГФК Тиквеш 1930 – ФК Беласица 0:5

Фудбал
Типографија


Добра игра на гостите.Заслужена победа на струмичани,кои најверојатнио се нови членови на Првата македонска лига

На одличлен терен за игра на Градски, идеални временски услови,со присуство на 150-тина гледачи, без навивачката група „Лозари исток„, ГФК Тиквеш заслуженио загуби со 0 : 5 од првопласираната екипа на табелата ан Втората Фидбалска лига-Исток- Беласица од Струмица, која најверојатно е новиот член на Првата фудбалска лига на Македонија. И двете екипи играа борбено во првото полувреме.И Беласица и Тиквеш беа речиси рамноправни, Тиквеш според шансите ,особено по дирекот имаше и предност.

Во Второто полувреме со амбиција за победа во Кавадарци, струмичани ја наполнија мрежата на Тиквеш со 5 гола на Василев, Георгиев и Митевски.Заслужено тие се на првата позиција ан Втората лига- Исток пред Брегалницџа и Борец.


РТК.МК вршеше директен пренос со коментар на Бранко Трајковски-Сачмо и неговите гости Ангел Кимов и Јордан Милков.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 28 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:16 am   |   Sunset: 6:35 pm
32%     17.7 km/h     33.220 bar
Forecast
ВтоLow: 12 °CHigh: 30 °C
СреLow: 12 °CHigh: 30 °C
ЧетLow: 12 °CHigh: 31 °C
ПетLow: 15 °CHigh: 31 °C
СабLow: 12 °CHigh: 31 °C
НедLow: 15 °CHigh: 27 °C
ПонLow: 12 °CHigh: 31 °C
ВтоLow: 11 °CHigh: 20 °C
СреLow: 10 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 9 °CHigh: 18 °C