Кавадаречките медуми,портрали и дописници имаа средба со градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев.Го прашаа и добија одговор за важните работи од интерес на Општината:

-Комунална изградба 2018,решавањето на проблемот со паркирање,загадувањето на Кавадарци,како ке се урбанизира градот во иднина,колкав ке биде буџетот на Општината 2019 година,изградба на водоводна канализациона и колекторска мрежа,развој на образование, култура и спорт,доночна политина на Општината и други прашања  .

-Јанчев даде одговор за повеќе , проблеми , прашања и дилеми на кавадарчани .

За најмладите од сите основни училишта во општина Кавадарци Театарот при Домот на културата ја подготви и од денеска ја прикажува  Новогодишната претстава - Театар на сенки “Рибарот и златната рипка пловат до Лапонија“, работена според оригинален текст на А.С.Пушкин, а во адаптација и режија на Микица Илова.

Oва е фотографија од работна акција организирана од жителите на село Ваташа за чистење на коритото на реката Луда Мара во 1959 година. Во  акцијата  со работна рака, арабаџиски коли и трактори учество зедоа многу ваташани.

Параметрите се  забележани во двете станици поставени од Универзитетот „Гоце Делчев“  на Градскиот плоштад ( над Централ Бар) и во село Ваташа на зградата на  Спомен домот на културата „ 12  Другари“

Зад нас е уште едно успешно издание на традиционалната манифестација “Кавадаречка културна есен“. Изложби (ликовни, фотографски), концерти (класика, блуз, традиционална), театарски претстави (гостувачки, домашни, премиери и репризи), промоции на книги и др. беа дел од годинашното издание на манифестацијата.

Повеќе артикли...

Подкатегории

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:54 am   |   Sunset: 4:5 pm
73%     1.6 km/h     33.424 bar
Forecast
Сре Low: -3 °C High: 2 °C
Чет Low: -3 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 5 °C
Нед Low: -1 °C High: 7 °C
Пон Low: 0 °C High: 6 °C
Вто Low: 0 °C High: 8 °C
Сре Low: -1 °C High: 3 °C
Чет Low: -1 °C High: 2 °C
Пет Low: -3 °C High: 1 °C