Во новата брошура на Томе Крстевски -етнолог кустос во Музеј Галеријата преку проект подржан од Министертвото за култура се објаснува празнувањето на  Курбан Бајрам кај ромите муслимани од Кавадарци

Во отсуство на голови  РТК.МК  забележа 11 шанси на вчерашната средба од Првото коло на Втората МФЛ исток ГФК Тиквеш - Кожуф , од кои повеќето беа на страна на гостите од Гевгелија.

Денеска на кавадаречките инвалиди им беше донирано комбе-возило наменето за инвалидизирани лица за обавување на нивни работи.Донацијата на градоначалникот Митко Јанчев му ја  врачи германскиот анбасадор во РМ Томас Герберих

Во понеделник, на 20 август 2018, започнува традиционалната Меѓународна ликовна колонија “Кавадарци - Михајлово“, посветена на големиот уметник Ристо Соколов Сокол од Кавадарци.

Повеќе артикли...

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Fair (day), 31 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:20 am   |   Sunset: 6:28 pm
23%     6.4 km/h     33.119 bar
Forecast
СабLow: 10 °CHigh: 32 °C
НедLow: 14 °CHigh: 32 °C
ПонLow: 12 °CHigh: 35 °C
ВтоLow: 11 °CHigh: 18 °C
СреLow: 7 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 7 °CHigh: 22 °C
ПетLow: 6 °CHigh: 24 °C
СабLow: 9 °CHigh: 25 °C
НедLow: 8 °CHigh: 20 °C
ПонLow: 6 °CHigh: 22 °C