Работниците на Фени Индустри во стечај , денеска во знак на протест поради неисплатени две плати,го блокираа патот Градско-Прилеп

(видео тука)


Денеска  вработените на Фени Индустри го прекинаа сообраќајот на делницата Градско-Прилеп, според наши информации 2 часа. И за утре има најава дека ова делница  ке биде блoкирана и најверојатно подолго според најавите.Работниците на Фени Индустри-компанија сега во стечај , ова го прават во знак на протест поради актуелната состојба, а пред се поради неисплатените две плати за октомври и ноември 2017 година.

Наша екипа беше денеска  на местото  каде беа собрани најголем дел од работниците на Фени Индустри кај бензинската на Макпетрол, така каречената Мотелот на Дреново.

На 29 и 30 ноември во Кавадарци се одржува натпреварот по камерна музика.Ова врвна музичка манифестација која е од меѓународно значење овозможува своите квалитети како музичари да ги покажат  нашите кавадаречки таленти,како и натпрварувачи од Хрватска и  Бугарија.Натпреварот го организира ООМБУ„Лазо Мицев Рале“ во соработка со  Градоначалникот и Советот на Општината и Домот на културата.

Повторно поради заматување ,ЈП Комуналец препорачува , водата од системот Лукар пред упогтреба да се проврива


 Од Јавното претпријатие Комуналец денеска напладне ни беше пренесена веста дека водата од системот  за водоснабдување Лукар не треба да се употребива за пиење пред да се проврива.Ова  соопштение, доаѓа како резулгтат на констатираното заматување кое е последица на големите врнежи од дожд кои паднаа во изворишниот дел и Зафатот Стара Река, на Кожуф Планина .Официјалните мостри за квалитетот на водата ке ги добиеме од Центарот за Јавно здравје Кавадарци кои редовно вршат проверка на хемиските и бактериолошките својства на водата  за  пиење. Засега добро е да се почитува препораката на Комуналец, водата од Лукар пред пиење да се зоврие.

Повеќе артикли...

DITO

Следни настани

MM-Biro
ЗШУЦ Ѓорче Петров
RTK

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 5 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:51 am   |   Sunset: 4:3 pm
84%     6.4 km/h     33.051 bar
Forecast
Чет Low: 2 °C High: 13 °C
Пет Low: 2 °C High: 14 °C
Саб Low: 5 °C High: 12 °C
Нед Low: 1 °C High: 7 °C
Пон Low: -1 °C High: 3 °C
Вто Low: -4 °C High: 2 °C
Сре Low: -2 °C High: 2 °C
Чет Low: -3 °C High: 2 °C
Пет Low: -4 °C High: 2 °C
Саб Low: -3 °C High: 5 °C