Министерството за економија го одобри проектот “Еногастрономски пат низ Тиквешијата”, со кој Фондацијата “Тиквешки вински пат”, аплицираше за поддршка преку програмата за конкурентност, иновации и претприемништво за 2018 година.

Во Црквата која го носи името на Света Преподобна Параскева Петка во Кавадарци денеска се одржа Света Архиерејска литургија.Со службата чиненачелствуваше неговото високо преосвештенство Владиката Повардарски Г.Агатангел во сослужение со свештеници од Епархијата и кавадаречката црква . Литургијата ја следеа мноштво верници, а во дворот имаше полно народ.Лугетео си палеа свеќи за здравје.Цркавата „Света Петка„ се одомаќини во срцата на кавадарчани, си ја имаат како своја , како секогаш да била тука на ова место, на крајот на градот Кавадарци.

00101001.jpg

Најголемата и најмодерна визба кај нас ВВ Тиквеш, стартува со откупот на висококвалитетните сорти грозје.Цените поголеми од лани(за темјаниката за 38 насто) а плаќањето е за три дена.

„На 05.08.2018 година во 23.30 часот на регионалниот пат Неготино - Кавадарци, во с.Марена, патничко возило „Ауди А3“ со неготински регистарски ознаки, управувано од Р.Ч.(31) од Неготино, излетало од патот. Притоа, возачот Р.Ч. се здобил со повреди и бил пренесен на лекување во комплексот клиники „Мајка Терза“- Скопје. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициската станица Неготино„, се вели во редовниот билтен на МВР.

Повеќе артикли...

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 27 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:44 am   |   Sunset: 7:26 pm
48%     6.4 km/h     33.119 bar
Forecast
СабLow: 17 °CHigh: 32 °C
НедLow: 18 °CHigh: 32 °C
ПонLow: 20 °CHigh: 32 °C
ВтоLow: 19 °CHigh: 31 °C
СреLow: 18 °CHigh: 32 °C
ЧетLow: 17 °CHigh: 32 °C
ПетLow: 18 °CHigh: 32 °C
СабLow: 18 °CHigh: 33 °C
НедLow: 18 °CHigh: 33 °C
ПонLow: 18 °CHigh: 32 °C