Три маратони испливани во јули,следува четвртиот на езерото Мантово

На концертот како придружба со пијано и хармоника ќе настапи кавадарчанецот Стефан Волчев.

Kонцертот кој синоќа во Кавадарци го реализираше овој брачен  пар, познат по одличното пеење и музицирање,наиде на големо водушевување

Изградба на Кавадарци 1945 година

Избори за народни пратеници

По пресот на ОО на СДСМ-Кавадарци за денешната одлука на Владата отстапување државно земјиште на општината за изградба на затворен пазар во Кавадарци,со реакција се  јави ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Кавадарци.Во реакцијата е содржано.

Причината за средбата со новинарите е реакција на вчерашниот прес на претсдеателот на ОО на СДСМ Зоран Ѓорѓиев

 Владата донесе одлука за отстапување државно земјиште на општината за изградба на затворен пазар во Кавадарци.

На Градскиот стадион во Градскиот парк утринава започна голема акција за уредување на трибините.Во акцијата според првите информации со кои располагаме учествува ЈП „Комуналец„,навивачката група „Лозари Исток„, и секако клубот ГФК Тиквеш 1930 и Локалната самоуправа  на чија иницијатива и финанисиска подршка Тиквеш го обнови и стадионот и приликите во клубот.

Ниеден доброволец,навивач или волонтер денеска - среда 19 јули не дојде на закажаната акција за средување на источната јужната и северната трибина на Градскиот стадион.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА