ВО СПОРТОТ ВАЖНА Е ИГРАТА НО И ВЛОЖУВАЊАТА.ТОА Е БИЗНИС, КАКО И СЕКОЈ ДРУГ, КОЈ ТРЕБА ДА СЕ МЕНАЏИРА.

ЃОРЕ ЈОВАНОВСКИ-ПОРАНЕШЕН СЕЛЕКТОР НА МАКЕДОНСКАТА ФУДБЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ЗБОРУВА ЗА ПРИЛИКИТЕ КАЈ НАС

И ШТО ТРЕБА ФУДБАЛСКИОТ КЛУБ ДА СТОРИ ЗА ДА ЗАСТАНЕ НА ЗДРАВИ НОЗЕ

                                       Градоначалникот на Општина Кавадарци Александар Панов до верниците од исламската вероисповед во Општината Кавадарци, Вардарскиот регион и Република Македонија упатува искрена честитка по повод големиот исламски верски празник Курбан-Бајрам.

ВЧЕРА   ВО МАКЕДОНИЈА СЕ ПОЧУВСТВУВА СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС - ОСОБЕНО СИЛЕН БЕШЕ ВО СКОПСКОТО ЕПИЦЕНТРАЛНО ПОДРАЧЈЕ.ТРЕСЕЊЕТО НА ЗЕМЈАТА ГО ПОЧУВСТВУВАА И КАВАДАРЧАНИ И ДРУГИТЕ ЖИТЕЛИ НА ТИКВЕШИЈАТА.

Правилното паркирање е предизвик со кој се соочува и градот Кавадарци.

14256561 1243682408978306 763593728 n

14287499 1243682432311637 2009158539 n

Овие фотографии ги испрати загрижен кавадарчанец, кој тврди дека секој ден колите се паркирани на тротоарите и е загрозен животот како на неговите деца така и на останатите.

14256317 1243682375644976 1175400157 n

Сите сме свесни дека Паркирањето е проблем, но со ваквото паркирање се загрозува безбедноста во сообраќајот, особено на пешаците.

14269498 1243682462311634 656242405 n

Ваквто паркирање Не само што го оневозможува нормалниот проток на сообраќајот, туку може да оневозможи и пристап на интервентни возила како што се оние на Итна медицинска помош или противпожарните единици.

14269879 1243682235644990 1658728585 n

Затоа, РТК апелира:

НЕ ГИ ВОЗЕТЕ АВТОМОБИЛИТЕ

ОДЕТЕ ПЕШ ЗА РАСТОЈАНИЈА ОД 5-10 МИНУТИ

ЌЕ ЗАШТЕДИТЕ...

НЕ ПАРИ,

ТУКУ ЗДРАВЈЕ!

Полуматурантите од Основното Училиште „Тоде Хаџи Тефов“ од Кавадаци не изненадија со инспиративно видео за промоција на нивното училиште.

Со помош на Фото студио „Орион“ тие направиле прекрасно дело. Се надеваме дека и другите училишта ќе го следат нивниот пример. :)

 

POLUMATURANTI TODE HADZI TEFOV 2016 Kavadarci from Foto ,,Orion,, on Vimeo.

Со ова Кавадарци прв пат ќе добие мамограф. Со негово ставање во функција, ќе се овозможи на околу триесетина илјади жени од регионот, да можат да добиваат ваква здравствена услуга. Мамографијата е многу важна здравствена услуга заради превенција и рано откривање на рак на дојка кај женската популација, кое е најчесто малигно заболување кај жените. Од овој аспект, јас сум многу задоволен што за прв пат овде ќе може да се дава оваа здравствена услуга и што жените од овој регион нема да бидат принудени да одат и да патуваат во други градови, за да ја добијат оваа услуга, нагласи министерот.

000000bolnica kje dobie mamograf

Тој потсети дека порано за ваква услуга мораше да се патува до Велес, Неготино или Скопје. Тоа значеше и финансиско оптоварување и губење на време. А времето, како што рече, во оваа ситуација може да биде сериозно значаен фактор. Затоа што при рано откривање, многу поголеми се шансите да се излечи оваа болест, отколку тоа да се констатира во многу поодмината фаза.

Министерот се договори со менаџментот на болницата некаде кај 21 септември овој апарат да се стави во услугата „мој термин” и да почне да функционира, а мамографијата да заживее и во Кавадарци.

Во наредниот период ќе се направат напори да се започне и со скринингот, односно со превенција за рана детекција на ова малигно заболување кај женската популација.

Во понеделник во болницата ќе биде присутен стручен тим од Скопје кој ќе прави обука на рентген техничарот за техничко користење на токму овој апарат. Тој е обучен за мамографија, но сега ќе се обучува конкретно за овој апарат.

Министерот Тодоров нагласи дека станува збор за најсовремен апарат од најнова генерација, комплетно дигитален и со многу мало зрачење. Со можност за помош при детекција на промените кои се јавуваат, за ништо да не може да се промаши. И на тој начин да може да се добие повисоко ниво на здравствена услуга и квалитет на здравствената услуга која се дава.

Апаратот е во вредност од над околу 7,5 милиони денари. Ќе биде ставен во функција на жителите од Кавадарци и поширокиот регион.

Досега околу триесетина здравствени работници од Кавадарци беа испратени на едукација надвор од Република Македонија. Тоа, како што рече тој, овозможува зголемување на нивото на квалитет на знаења, вештини, но и вмрежување. Креирање на пријателства и познанства со други доктори од други држави. Тоа овозможуа размена на искуства и знаења, а понекогаш и консултации за пациенти и слично.

Апаратот набавен од Министерството за здравство се наоѓа на рентген одделението во болницата. – Со ова ние ќе продолжиме да даваме подобра услуга за пациентите, рече во изјава за медиумите, директорот на болницата Орцо Ангеловски, изразувајќи задоволство што Кавадарци и регионот добија мамограф.

Повеќе артикли...

Подкатегории

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
90%     8.0 km/h     33.187 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -4 °C High: 0 °C
Вто Low: -1 °C High: 0 °C
Сре Low: -4 °C High: 2 °C
Чет Low: -8 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 5 °C
Саб Low: -1 °C High: 3 °C
Нед Low: -1 °C High: 5 °C
Пон Low: 0 °C High: 5 °C
Вто Low: 0 °C High: 6 °C