На прес конференција, а по повид 11 Октомври-Денот на Востанието на Македонксиот народ, кандидатот за градоначалник Митко Јанчев со кандидатите за советници на Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ,упати честитка при што подвлече дека ке имаат стремеж за почитување на придобивките од тековите на нашата историја

На денешната прес конференција, на кандидатот за градоначалник и носителката ан советничката листа на ВМРО-ДПМНЕ,Митко Јанчев и Горица Пеливанова-Вилхелм, беа демантирани  шпекулациите за  наводната поддршка  на Јанчев на советничката листа на Ристо Сакалиев,и навидниот раскол во ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци.

Песната „Од утро до вечер“ на кавадарчаните Столе Аврамов и Зоран Алексиќ со која настапија штипјанецот Зоран Илиев и спрската пеачка Анабела Атијас е победник на годинешното издани на фестивалот на забавна музика „Макфест“ кој изминатиот викенд се оддржа во Штип.

На ниво на држава, Кавадарци, е на второ место по еконоскиот потенцијал.Во изјава за медиумите, досегашниит градоначалник Александар Панов,потенцира дека на новата администрација на чело со новиот градоначалник им остава одлична финансиска состојба,средена инфраструктура,изградени капитални објекти...Секогаш може повеке и подобро... 

На денешната прес конференција кандидатот за градоначалник Бетиане Китев се заложи дека изградба на пумпна станица  до Тиквешко езеро за наводнување на ресавските и бегнишките лозови и други земјоделски површини

На 07 октомври 2017 година во Спортско рекреативниот центар Тими, се одржа Меѓународниот натпревар во карате на кој учествуваа  480 натпреварувачи од 55 клубови од Македонија, Австрија, Црна Гора, Косово и Албанија.

Повеќе артикли...

DITO

Следни настани

MM-Biro
ЗШУЦ Ѓорче Петров
RTK

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Clear (night), 18 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:49 am   |   Sunset: 5:44 pm
47%     11.3 km/h     33.153 bar
Forecast
Чет Low: 6 °C High: 26 °C
Пет Low: 8 °C High: 25 °C
Саб Low: 8 °C High: 25 °C
Нед Low: 10 °C High: 24 °C
Пон Low: 9 °C High: 20 °C
Вто Low: 9 °C High: 14 °C
Сре Low: 6 °C High: 15 °C
Чет Low: 4 °C High: 16 °C
Пет Low: 3 °C High: 17 °C
Саб Low: 3 °C High: 17 °C