На 2-ри декември ( сабота) во просториите на Element Cafe од 11 до 17 часот ќе се оддржи донаторската акција за собирање на облека и обувки “Донирај парче облека, подари некому топлина“.  Настанот е организиран од Ротаракт Клубот Кавадарци а собраните средства/облека ќе бидат донирани во специјалниот завод во Демир Капија.
Дојдете сите и нека вашиот ден биде поубав правејќи добри дела!

Изјава на Владимир Кероски-претседател на Ротаракт клуб од Кавадарци

Периодот на последните денови на ноември 2018 дозволува изведување на бројни активности од комунален карактер на отворено.Покрај тековните изведби на подготовка на неколу улици за тампонирање и асфалтирање, реконструкција на Градскиот плоштад бележиме и други интервенции. Се врши поправка на решетката на ул. "Киро Крстев", во непосредба близина на урбанизираниот дел на кејот на реката „Луда Мара„.Инвеститор е Локалната самоуправа Кавадарци.

 

46831.jpg

Се работи на реализација нa проект за проширување на тротоарот на дел од булеварот „Македонија“. 
Предмер на уредување е  површина од 300 м2 на страната од комплексот ресторани. На овој дел од улицата се оформува проширување за косо паркирање во должина од 60 метри. Воедно ќе се направи и нов тротоар со павер елементи. 
На оваа локација пешаците ќе добијат побезбеден простор за движење, а ќе се ослободи коловозот од паркираните возила кои го забавуваа нормалното одвивање на сообраќајот.

46846142_2305472593010122_3235976279480074240_n.jpg46844416_2305472586343456_8433876809270951936_n.jpg46831501_2305472646343450_7177189551922741248_n.jpg

Општина Кавадарци  го заокружува проектот за реконструкција на салата Партизан, како и на просторот околу неа.
Ангажираната оперативa го расчистуваше просторот на јужната страна од објектот каде диво беа поставени повеќе лимени и дрвени гаражи.
Откако по претходен договор имателите ги испразнија и отстранија лимените гаражи, општината пристапи кон рушење на дрвените конструкции и расчистување на просторот.
Според проектот, јужниот влез во салата „Партизан“ ќе биде уреден со павер елементи при што ќе се оформи дополнителен паркинг, а пристапните патеки околу салата ќе биде расчистен и урбанизирани.

 

46622824_2305473953009986_6186656573184540672_n.jpg

 

46820711_2305473946343320_3835497815002316800_n.jpg

Убава замисла, но голема практична нефунционалност.Вака би можеле  накратко да го коментираме паркирањето во подземниот дел на паркинг просторот во близина на Собранието на Општината.

Наутро после 8.30  и во текот на денот на денот доставните возила за потребите на локaлниот маркет на Кит-Го го затварат половина паркинг и тешко ке се паркирате и да има место во втората половина на овој простор.

Не навлегуваме во поширок коментар.Јавно бараме итна интервенција на соодветнара инспекција.А со профунционирањето на  ЈП „Паркинг„ се надеваме  , нема да биде проблем решавањето на веќе изразениот простор за слободно паркинг место.Тогаш ке плаќаме , нели...!

2000000000000000.jpg

Bиблиотеката Феткин вечерва беше местото на кое се одржа предавање со презентација кое  имаше за цел  да превенира мерки за сајбер безбедност на интернетот.Презентацијата на младите се одржува во рамките на месецот на науката

Повеќе артикли...

Подкатегории

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 2 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:54 am   |   Sunset: 4:5 pm
65%     3.2 km/h     33.424 bar
Forecast
Сре Low: -3 °C High: 2 °C
Чет Low: -3 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 5 °C
Нед Low: -1 °C High: 7 °C
Пон Low: 0 °C High: 6 °C
Вто Low: 0 °C High: 8 °C
Сре Low: -1 °C High: 3 °C
Чет Low: -1 °C High: 2 °C
Пет Low: -3 °C High: 1 °C