Полуматурантите од Основното Училиште „Тоде Хаџи Тефов“ од Кавадаци не изненадија со инспиративно видео за промоција на нивното училиште.

Со помош на Фото студио „Орион“ тие направиле прекрасно дело. Се надеваме дека и другите училишта ќе го следат нивниот пример. :)

 

POLUMATURANTI TODE HADZI TEFOV 2016 Kavadarci from Foto ,,Orion,, on Vimeo.

 

Во рамките на манифестацијата “Бели ноќи“ вечерва на 7 септември вратите на Музеј-галеријата ќе бидат отворени за посетителите во старата зграда на Музејот каде што посетителите ќе имаат можност да ги видат поставките: “Чаршијата во Кавадарци некогаш и денес“ и постојаната поставка “Оружјето во Тиквешијата во 18 до 20 век“. Исто така ќе бидат отворени и просториите на новиот музеј на предмети и материјали за производство и приготвување на традиционална тиквешка храна, каде исто така посетителите ќе можат да ја посетат постојаната поставка, како и Спомен собата на еден од најголемите етномузиколози и мелографи во Mакедонија Васил Хаџи Манов.

 


Музеите ќе бидат отворени од 18 на 7.09. до 02 часот по полноќ на 8.09.2016 година, влезот е бесплатен.

НА 7 СЕПТЕМВРИ ПРЕД 40 ГОДИНИ ЗАВРШИ ИЗГРАДБАТА НА СПОМЕН-КОСТУРНИЦАТА НА ПАДНАТИТЕ БОРЦИ ОД НОБ ВО ОПШТИНА КАВАДАРЦИ.ТАА СЕ ИЗДИГА НАД ГРАДОТ КАКО СИМБОЛ НА НЕПОКОРОТ И ПРЕТСТАВУВА СПОМЕНИК НА ПАДНАТИТРЕ ЖРТВИ НА ФАШИЗМОТ.

Повеќе артикли...

Следни настани

MM-Biro
ЗШУЦ Ѓорче Петров
RTK

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 24 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:50 am   |   Sunset: 7:17 pm
28%     11.3 km/h     33.288 bar
Forecast
Чет Low: 12 °C High: 31 °C
Пет Low: 11 °C High: 32 °C
Саб Low: 15 °C High: 34 °C
Нед Low: 15 °C High: 36 °C
Пон Low: 16 °C High: 36 °C
Вто Low: 17 °C High: 35 °C
Сре Low: 18 °C High: 34 °C
Чет Low: 17 °C High: 33 °C
Пет Low: 17 °C High: 35 °C
Саб Low: 17 °C High: 32 °C