Средбите со граѓаните градоначалникот на Општина Кавадарци  првиот човек на градот ги практикува од почетокот на неговиот мандат. Митко Јанчев за секого  има време и  внимание.

На денешнта седница беа , главно, едногласно усвоени повеќе материјали од делокругот на работењето на ова тело.Најголем дел од предложените точки се однесуваа на стартот на фунционирањето на новото претпријатие „Паркинг-Кавадарци„-Кавадарци кое со работа ке започне кон крајот на ова или почетокот на наредната година

Oпштина Кавадарци-Локална самоуправа е подготвена да врши зимско одржување на улиците и локалните патишта на целата територија на Општината.Освен механизацијата и вработени во ЈП Комуналец, Локална самоуправа за да нема проблеми треба да се вклучат и граѓаните особено сопствениците на деловен простор и дуќани.На средба со новинарите денеска Драган Рамов-од Локалната самоуправа, ни го соопшти планот за зимско одржување на улиците и патиштата ова зима.

Продолжува Кавадаречката културна есен.Синоќа културите случувања беа збогатени со театарска претстава  на Аматерскиот театар на Домот на Културата „ Мирка Гинова“   со преставата „Умри машки“ и изложбата на Стефанија Стојаносвска- која има кавадаречко потекло.

Mеѓународниот детски фестивал „Гроздоберче„  на 16 и 17,  ноември премиерно во Кавадарци во Домот на Културата „Иван Мазов Климе„.Учествуваат 120 деца.Ке бидат изведени 22 песни од 22 изведувачи.

  На прес конференција денеска градоначалникот Митко Јанчев  поднесе отчет за едногодишното  водење на Општина Кавадарци. На јавниот прес присуствува:Претседателот на Советот,  координаторите на советничките групи на ОО СДСМ и ОК на ВМРО-ДПМНЕ-Кавадарци,  претседателите на двете најголеми политички партии на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во Општина Кавадрци, како и раководителите на административните органи во Општина Кавадарци.

СОЗШУ „Ѓорче Петров” Кавадарци    го прославија  настанот кој е поврзан со една од науките и дејностите кои ги изучува и применува во училиштето.Денеска на најаубав начин го одбелржаа празникот на младото вино.

Во фаза на реализација е уште еден комунален проект на општина Кавадарци. Градежната оператива го гради потпорниот ѕид на дел од улицата „Страшо Пинџур“ спроти комплексот згради „Силекс“.

 

На 08 ноември 2018 година одговорните лица на училишните клубови во две основни училишта се договорија собраната помош во облека и обувки од спроведената хуманитарна акција да биде донирана на жителите од Ромската населба Брушанско маало.

Повеќе артикли...

Подкатегории

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:54 am   |   Sunset: 4:5 pm
73%     1.6 km/h     33.424 bar
Forecast
Сре Low: -3 °C High: 2 °C
Чет Low: -3 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 5 °C
Нед Low: -1 °C High: 7 °C
Пон Low: 0 °C High: 6 °C
Вто Low: 0 °C High: 8 °C
Сре Low: -1 °C High: 3 °C
Чет Low: -1 °C High: 2 °C
Пет Low: -3 °C High: 1 °C