200 трактори со државна помош

Кавадарци
Типографија

Двеста земјоделци од Кавадарци и Росоман обезбедиле трактори со државна помош во изминатиот период од неколку години

За ова информира  Драган Николов, раководител на кавадаречката Подрачна единица на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството.

                -Станува збор за таканаречената помош 50-50, а земјоделците платија само половина од цредноста на тракторите. Ако се има во предвид дека во цела Македонија беа обезбедени  околу 2060 трактори, појаснува Николов.

                Додава дека на ниво на Македонија, со оваа програма земјоделците обезбедиле 7.682 парчиња приклучна механизација, а од нив, 800 парчиња за  кавадарчани и росоманчани.

 

 

0000199982888877oo.jpg

                Николов информира  дека преку ИПАРД програмата пак, со која исто така земјоделците плаќаат половина од инвестицијата, во двете општини биле обезбедени 150 трактори, а по новиот повик ИПАРД два каде им се враќаат 60 проценти од вложените средства, имаат аплицирано околу 100 земјоделци.

                -По програмата за млади земјоделци, на ниво на држава околу 460 лица добија грант од десет илјади евра на последниот повик, а од нив 26 од Кавадарци и Росоман, вели Николoв.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 2 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:54 am   |   Sunset: 4:5 pm
65%     3.2 km/h     33.424 bar
Forecast
Сре Low: -3 °C High: 2 °C
Чет Low: -3 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 5 °C
Нед Low: -1 °C High: 7 °C
Пон Low: 0 °C High: 6 °C
Вто Low: 0 °C High: 8 °C
Сре Low: -1 °C High: 3 °C
Чет Low: -1 °C High: 2 °C
Пет Low: -3 °C High: 1 °C