(Видео) „Скокни,прескокни„-нова книга за деца на Васко Мукаетов

Кавадарци
Типографија

Денеска во  Библиотеката Феткин беше промовирана книгата за деца„ Скокни прескокни„ од Васко Мукаетов

Денешниот -Светски ден на книгата и авторското право, беше повод во Библиотеката „Феткин“ да се организира промоција на книгата „Скокни, прескокни“ од Васил Мукетов.Мукаетов досега напишал 5 книги за деца ,ова е шеста, и сите се со задоволство читани од најмладите - нив ги имаат како задолжителна литература.Инаку Васко Мукаетов е  добитник на наградата „Ванчо Николески“ наменета за книги за деца за минатата година, што претсавува уште едно признание за овој Тиквешки -поет кој за децата има напишано над 800 песни.
И во најновата книга Васко на децата им подарува стихови кои се приемливи за децата,кој како лектира ке можат повеке да ги читаат и да им се восхитуваат.
На самаата промоција говорееше Мишо Китановски-публицист, писатели новинар од Скопје со потекло од Кавадарци.Тој за Мукаетов кажа дека е етаблирано име  кај нас во Македонија особено во творештвото за деца кое бара квалитет соодветен на читателската публика која е прибирлива и го оценува вистинскиот квалитет, а Васко  ги има сите епитети на писател за деца.
Авторот Мукаетов ,реше дека пишувањето за децата му причинува задоволство и тоа ке го прави додека може, а за нив спрема и други книжевни изненадувања - наградата за најдобар писател за деца на тоа го задолжува.
На промоцијата , која ја водеше директорката на Библиотеката Феткин,Весна Гркова, деца од училиштето„Тоде Хаџи Тефов„ читаа извадоци од книгата а истатата ја следеа ученици од ова училиште поети и литературни творци од градот.
 
20180423_11111000000000000000000008.jpg
 
 
20180423_111348.jpg20180423_110821.jpg
 
 

 

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Fair (day), 31 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:21 am   |   Sunset: 6:27 pm
33%     6.4 km/h     33.187 bar
Forecast
НедLow: 13 °CHigh: 32 °C
ПонLow: 12 °CHigh: 36 °C
ВтоLow: 8 °CHigh: 18 °C
СреLow: 7 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 5 °CHigh: 21 °C
ПетLow: 6 °CHigh: 24 °C
СабLow: 8 °CHigh: 25 °C
НедLow: 8 °CHigh: 22 °C
ПонLow: 8 °CHigh: 21 °C
ВтоLow: 7 °CHigh: 23 °C