/Фото/ Борците не ја забораваат НОБ

Кавадарци
Типографија

Потсетување на загинувањето на првоборци од Кавадарци Неготино кај Фаришката клисура

Денеска делегација на Здруженијата на Борците од Кавадарци и Неготино го посетија споменикот на паднатите борци кај Дреновската клисура-кајФариш.Положија свежи цвеќиња на местото кое служи за сеќавање на жртвите од борбите кои одредите „Добри Даскалов„ и„Сава Михајлов„ ги водеа со бугарските фашисти во регионот на Тиквешијата.

Илија Браов од Здружението на Борци зборуваше за настанот а на истиот се потсетија и други почитувачи на НО Борба на Македонија.

35114755_1711419338893680_1880650197621538816_n.jpg

 

35123804_1711419422227005_8893507574880534528_n.jpg35164809_1711419235560357_8308887441276665856_n.jpg

 

35151366_1711419222227025_6391405171787694080_n.jpg

 

35241496_1711419318893682_6564820192965165056_n.jpg35158902_1711419182227029_6166184766186979328_n.jpg

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
88%     6.4 km/h     33.187 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -4 °C High: 0 °C
Вто Low: -1 °C High: 0 °C
Сре Low: -4 °C High: 2 °C
Чет Low: -8 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 5 °C
Саб Low: -1 °C High: 3 °C
Нед Low: -1 °C High: 5 °C
Пон Low: 0 °C High: 5 °C
Вто Low: 0 °C High: 6 °C