/Видео/Стари фотографии на Кавадарци-Друштвото на Пешо Грозданов

Кавадарци
Типографија

Вистината за песната  за Родна фалкова.Другатите на Пешо Грозданов

Ова е друштвото на Пешо Грозданов  вистински лик од  од песната посветена на Родна Фалкова.Со него се  Развигор Тентов, Киро Мурџев и други на “Кривата чешма“. Фотографијата ја снимил Андон Димитров, првиот фотограф во Кавадарци во 1925 година.

 Песната за Родна Фалков-во  која е опеана љубовта на Родна и Пешо.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 10 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:28 am   |   Sunset: 4:7 pm
95%     3.2 km/h     32.882 bar
Forecast
Сре Low: 8 °C High: 14 °C
Чет Low: 5 °C High: 12 °C
Пет Low: 5 °C High: 11 °C
Саб Low: 4 °C High: 12 °C
Нед Low: 3 °C High: 12 °C
Пон Low: 5 °C High: 13 °C
Вто Low: 4 °C High: 12 °C
Сре Low: 3 °C High: 8 °C
Чет Low: 1 °C High: 6 °C
Пет Low: 0 °C High: 8 °C