Св.Петка / Архиерејска литургија на православниот празник

Кавадарци
Типографија

Во Црквата која го носи името на Света Преподобна Параскева Петка во Кавадарци денеска се одржа Света Архиерејска литургија.Со службата чиненачелствуваше неговото високо преосвештенство Владиката Повардарски Г.Агатангел во сослужение со свештеници од Епархијата и кавадаречката црква . Литургијата ја следеа мноштво верници, а во дворот имаше полно народ.Лугетео си палеа свеќи за здравје.Цркавата „Света Петка„ се одомаќини во срцата на кавадарчани, си ја имаат како своја , како секогаш да била тука на ова место, на крајот на градот Кавадарци.

00101001.jpg

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Partly Cloudy (day), 22 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:44 am   |   Sunset: 5:50 pm
37%     11.3 km/h     33.288 bar
Forecast
ПонLow: 11 °CHigh: 24 °C
ВтоLow: 8 °CHigh: 24 °C
СреLow: 8 °CHigh: 25 °C
ЧетLow: 10 °CHigh: 25 °C
ПетLow: 9 °CHigh: 24 °C
СабLow: 11 °CHigh: 25 °C
НедLow: 12 °CHigh: 22 °C
ПонLow: 7 °CHigh: 18 °C
ВтоLow: 8 °CHigh: 18 °C
СреLow: 7 °CHigh: 17 °C