Стари фотографии на Кавадарци-Пекарата на Трајко Лазов

Кавадарци
Типографија

Oва е фотос од 1939 година, од модерната парна пекара на Трајко Лазов во Белград.

Трајко како и уште многу наши кавадарчани во периодот помеѓу двете светски војни заедно со целата фамилија работи во Белград. Покрај леб во пекарата се произведувале и продавале сите видови бели печива. На фотографијата Трајко со мајсторите, калфите и своите деца пред пекарата во 1939 година.

Петре Камчевски

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
88%     6.4 km/h     33.187 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -4 °C High: 0 °C
Вто Low: -1 °C High: 0 °C
Сре Low: -4 °C High: 2 °C
Чет Low: -8 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 5 °C
Саб Low: -1 °C High: 3 °C
Нед Low: -1 °C High: 5 °C
Пон Low: 0 °C High: 5 °C
Вто Low: 0 °C High: 6 °C