/Видео/ Изложба на Александар Џинго во Музеј Галеријата Кавадарци

Кавадарци
Типографија

Изложбата беше отворена од страна на директорката на Музеј Галеријата Весна Ѓорѓиева

 

Пред отварањето на Изложбата на Кети Ванчева - вработена во Музеј галеријата која почина неодамна, и беше оддадена почит со едноминутно молчење.                                                                                                                   -Ликовниот уметник Александар Џинго, е значајно име во македонското ликовно творештво.Тој истажува во празниот простор, за да обликува и форматира.Тој има структурален пристап во сликањето.Го спојува графичкиот дизајн и ликовната уметност.Неговите дела имат интеракција.„-рече на отварањето меѓу другото Ѓорѓиева.Изложбата е отворена по повод 11 октомври Денот на востанието на македонскиот народ.20181010_123300.jpg2018101.jpg
МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 10 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:3 pm
82%     9.7 km/h     33.017 bar
Forecast
Саб Low: 2 °C High: 10 °C
Нед Low: 0 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 0 °C
Сре Low: -2 °C High: 1 °C
Чет Low: -4 °C High: 1 °C
Пет Low: -6 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 2 °C
Нед Low: -3 °C High: 2 °C
Пон Low: -4 °C High: 2 °C