/Театар/ Диме Коцевски најдобар актер на фестивалoт Репасаж

Кавадарци
Типографија

Диме Коцевски го доби признанието за најдобар актер на престижниот фестивал Репасаж, кој по 11 пат се оддржа во Уб, Република Србија.


Брилјантната изведба на ликот на Атанас, типичниот балканец, растргнат помеѓу монотонијата на секојдневието и домашните проблеми, кој ќе заглави на парискиот Шарл Де Гол поради грешка на безгрешниот европски систем за тероризам ја освои публиката во Уб, но и трочленото жири во состав Жељко Хубач, драматург, Милорад Милинковић, режисер и Зоран Ќосиќ, глумец во народниот театар во Белград.


Да потсетиме, претставата „Пасивно пушење“ во режија на Јордан Витанов, а во изведба на театарот при Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ го отвори годинешното издание на фестивалот во Уб, на кој учество земаа театри од сите поранешни југословенски држава.

 

 kavadar4e.com

 

46432608_287691988537461_372644307632390144_n.jpg

 

 

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mixed Rain and Snow, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
89%     8.0 km/h     33.153 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 1 °C
Сре Low: -3 °C High: 3 °C
Чет Low: -5 °C High: 3 °C
Пет Low: -2 °C High: 4 °C
Саб Low: -1 °C High: 6 °C
Нед Low: -2 °C High: 6 °C
Пон Low: -2 °C High: 8 °C
Вто Low: -1 °C High: 10 °C