/Време/ Конечно дожд и снег

Кавадарци
Типографија

фото ФБ профил Село Горна Бошава

Во Македонија и во Тиквешијата денеска попладне  темепературите значително се спуштија во просек  до 2-от степен Целзиусов.Студениот и влажен бран  донесе дожд на пониските и снег на повисоките места,особено планинските.Засега неофијално , имаме информации за  врнежи од снег во селата Горна Бошава,Бохула,Чемерско и други села а  неколку сантиметри висок  снег има и на 1.100 метри високото летувалиште Михалово .Висината според раководителот Љупче Глигоров е 3-4 сантиметри.Патот до ова убаво летувалиште прооден.

Снег има на Витачево и  во другите поткожувски села .

По 16.30 снег врне и во Кавадарци.

Зимската служба на, Локалната самоуправа, Комуналец и  Оперативата на Градба Промет, која во надлежност го има одржувањето на патиштата и улиците  ова зима ,  ја следи состојбата со врнежите и ке интервемнира веднаш штом за тоа има потреба за тоа.

Ваквото време ке трае до утре кога ке настане разведрување и веќе во вторник и среда  ке настапи значително затоплување особено во текот на денот.

46463471_656261488104740_4487533559170465792_n.jpg

 

 

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mixed Rain and Snow, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
89%     8.0 km/h     33.153 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 1 °C
Сре Low: -3 °C High: 3 °C
Чет Low: -5 °C High: 3 °C
Пет Low: -2 °C High: 4 °C
Саб Low: -1 °C High: 6 °C
Нед Low: -2 °C High: 6 °C
Пон Low: -2 °C High: 8 °C
Вто Low: -1 °C High: 10 °C