Стари фотографии на Кавадарци-Никола и Роска Бадеви

Кавадарци
Типографија

Деновиве во Кавадарци и Скопје со свечености и два концерти беше одбележана 100 годишнината од раѓањето на големиот македонски пеач и собирач на народни песни , Никола Бадев.Кавадарци со пиетет му се оддолжи на Бадев, му подигна споменик во центарот на градот, отвори спомен соба во новиот Музеј и организира концерт.И во Скопје  исто така беше одржан  голем концерт на кој настапија познати македонски интерпретатори и естрадни личности.

РТК.МК во редовната рубрика Стари фотографии на Кавадарци објавува фото-на кое Бадев , на помлади години е фотографиран со една од неговите ќерки Роска-Бадева која исто така беше исполнител на народни песни.

Фотографија датира од 1970 година.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mixed Rain and Snow, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
89%     8.0 km/h     33.153 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 1 °C
Сре Low: -3 °C High: 3 °C
Чет Low: -5 °C High: 3 °C
Пет Low: -2 °C High: 4 °C
Саб Low: -1 °C High: 6 °C
Нед Low: -2 °C High: 6 °C
Пон Low: -2 °C High: 8 °C
Вто Low: -1 °C High: 10 °C