(Видео) Крводарителство / Навивачката група„Лозари - исток“ даруваа крв

Кавадарци
Типографија

Хуманоста нема граници. Навивачката група „Лозари исток„-денеска организираа успешна акција за дарување крв

Членови на сите подгрупи на навивачите од Кавадарци „ Лозари Исток 91“-денеска беа хуманисти. Тие ја спроведаоа  и организираа најголемата крводарителска акција  за Кавадарци годинава , при што собрани се најмногу крвни единици. Акцијата веќе  станува традиционална, и се организира во декември месец.

Во акцијата денеска крв дарување средношколци,вработени и невработени, членови на сите подгрупи на „Лозари исток„-од Кавадарци но и пензионери и други граѓани повеќекратни крводарители. До пладне кога го реализиравме прилогот беа собрани над 30 крвни единици, а очекувањата се над 50 до крајот..Крводарителската акција се одржа во салата на Советот на Општинското собранието од 9 до 14 часот, а е реализирана со помош  на ОО на Црвен крст , и Републичкиот завод за транфузиона медицина.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mixed Rain and Snow, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
89%     8.0 km/h     33.153 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 1 °C
Сре Low: -3 °C High: 3 °C
Чет Low: -5 °C High: 3 °C
Пет Low: -2 °C High: 4 °C
Саб Low: -1 °C High: 6 °C
Нед Low: -2 °C High: 6 °C
Пон Low: -2 °C High: 8 °C
Вто Low: -1 °C High: 10 °C