Од Загреб Талиа се враќа со освоено - 2 место

Кавадарци
Типографија

Таа настапи на интернационаланиот детски фестивал на детска песна„Чаробна фрула“ во Загреб

Кавадарчанката Талиа  со песната „Балерина“ на текст на Тијана Димова музика на Даниела Паланкова Маџункова и аранжман на Васко Ристов , промовирана на Фестивалот на детски песни „Ластарчиња 2018“ го освои второто место  во нејзината категорија , во Загреб на 4-от Интернационален Фестивал детски фестивал „Чаробна Фрула„ , кој има натпреврувачки карактер.   како единствен претставник од Република Македонија.

Браво за малата Талиа. Инаку таа е член на тандемот Танини со кое ке сними авторска песна во соработка со Детскиот фестивал „СИ-ДО„.

Инаку Талиа Василова е талентирана , има само 7 години, и музички е образована членка на кубот за танци “Линеа„ и свири пијано.Со нејзиниот брат Никола кој свири на кларинет кој е  добитник е повеке меѓународни први места.Досега заедно настапиле на повеке места и на телевизиски медиуми.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mixed Rain and Snow, 0 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:4 pm
89%     8.0 km/h     33.153 bar
Forecast
Нед Low: -2 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 1 °C
Сре Low: -3 °C High: 3 °C
Чет Low: -5 °C High: 3 °C
Пет Low: -2 °C High: 4 °C
Саб Low: -1 °C High: 6 °C
Нед Low: -2 °C High: 6 °C
Пон Low: -2 °C High: 8 °C
Вто Low: -1 °C High: 10 °C