Библ лига:Фени Индустри - Карпош Сoколи

Кошарка
Типографија

Натпреварот на македонските претставници се игра утре- среда 19 часот во СС„Јасмин“


Петтото коло од балканската БИБЛ лига ја носи македонската пресметката во групата Б. По четири кола Фени Индустри и Карпош Соколи се наоѓаат на спротивни страни од табелата, Фени е втор, додека Карпош претпоследен, што заедно со предноста на домашниот терен му го прави тимот од Кавадарци фаворит, иако и Малинков и неговите соиграчи се свесни дека нема да биде лесно.
По поразот во Никшиќ од тимот на Сутјеска, Фени се враќа во својот „Јасмин“ во кој сезонава е доминантен и убедлив, за разлика од екипата на Карпош Соколи која по доаѓањето на Драган Николиќ на тренерската позиција врза две победи во серија, единствени сезонава, во која тимот од Скопје се натпреварува и во јадранската АБА лига.
Правилата за користење на лимитиран број на странски играчи во БИБЛ лигата дефинитивно е проблем за гостите, за разлика од Малинков кој го има на располагање целиот ростер, во кој доминираат македонски играчи.
Натпреварот Фени Индустри - Карпош Сoколи на програмата е во среда, 19 часот, а вратите на спортската сала „Јасмин“ ќе бидат отворени за публиката еден час пред почетокот на натпреварот.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 15 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 5:40 pm
64%     6.4 km/h     33.220 bar
Forecast
ПонLow: 10 °CHigh: 17 °C
ВтоLow: 9 °CHigh: 18 °C
СреLow: 5 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 5 °CHigh: 14 °C
ПетLow: 2 °CHigh: 18 °C
СабLow: 4 °CHigh: 25 °C
НедLow: 7 °CHigh: 23 °C
ПонLow: 9 °CHigh: 20 °C
ВтоLow: 10 °CHigh: 22 °C
СреLow: 10 °CHigh: 22 °C