Македонија

Младите академки од Вардар ДБ славеа победа од 7-3 над екипата на Филип Вардар од Прилеп.

Во САД, во вторник, ќе се одржат претседателските избори, на кои 225 милиони Американци со право на глас ќе бираат помеѓу кандидатот на демократите

slika debiliАлбанските медиуми објавија содржина на едно видео од Одделот за медиуми на ИСИС, Алхајат Медиа Центер, во кое членови на ИСИС се закануваат на земјите од Балканот.

Терористите во него се закануваат со напади во Албанија, Косово, Македонија и целиот Балкан, а како непријатели ги посочуваат сите оние кои почитуваат друг господ освен Алах.

Овие закани се упатени во видеото на албански јазик од членови на ИСИС со имињата Абу Билкис (Ал Албан), и Абу Микатил ( Ал Косова ).

Македонската полицијата во моментов спроведува голема антитерористичка акција на повеќе локации во Македонија против припадници на ИСИС во земјава.

Кавадаречките џудисти имаа одлично отворање на новата сезона освојувајќи девет медали на државното првенство во џудо на Македонија за пионери и сениори кое се оддржа во Скопје.

Во недела Ракометната федерација на Mакедонија го спроведува одигрувањето на Куп натпреварите во машка и женска конкуренција.

Ракометарите на сениорската екипа на ГРК Тиквеш 2014- со победа во гости успејаа да се пласираат во Плеј офот во Првата ракометна лига. Во гости тие успејаа да го поразат тимот на РК  Весна Акумулатори.Резултатот е  36- 37.Натпреварот се играше на 15 декември во Пробиштип.

Се работи за вредна и значајна победа на кавадречките ракометари кои успејаа да ја врата ова игра на листата на успепни екипни спортови кај нас. Треба уште многу работа, за што има  желба, мотив и кадровски потенцијал.

Ракометарите на ГРК Тиквеш не сакаат да помислат на ниедна друга опција освен победа против ресенчани.Покана за присуство на средбата за сите љубители на ракометот

Ракометарите на ГРК Тиквеш во недела ја играат редовната средба од првенството на Првата ракометна лига.Во салата Јасмин, се среќеваат со екипата на  РК Весна -акумулатори од Пробиштип. Средбата е закажана во 18.00 часот.

На прес конференција беше претставен новиот тренер, новајлиите во тимот, но и новите пријатели и помагатели на Градскиот ракометен клуб „Тиквеш“.Беше најавена новата сезона од првата македонска ракометна лига со нова енергија ,играчи,средства ,и позитивна амбиција

Деновиве се појави првиот сингл на младиот пеач Петар Крстев од Кавадарци.

Клубот „Al Pacino“ за овој викенд нуди програма за секоја публика:

 

Четврток - Сања Барбика, познатата фолкерката од Струмица

Петок - dj ANDREJ GJOSHEV, Урбан, со најголемите хитови

Сабота - dj DEA, artist and producer reflects something special. Her charisma is felt at each live show.

Недела - Сања Барбика 

 

Пријатна забава :)

Роберто и Благица Богеви се подолго на музичката сцена, па време беше да изненадат со некое нивно дело.

 

Детскиот фестивал„Гроздоберче„-Кавадарци годинава ке го одбележи 20 роденден.