ВО ЕТЕРОТ НИТУ МАКЕДОНСКА НИТУ СРПСКА МУЗИКА

Македонија
Типографија

 

Забраната за емитување српска музика стартува од синоќа на полноќ, а  веке е познато дека од пред десет дена е забрането емитување македонска музика.

Во ваква, досега, непоимлива состојба –каква не се случила  никогаш,и едниоставно се коси со сите национални постулати во културата,македонските телевизии и радио станици, покрај светските хитови, од регионот пуштаат хрватска, бугарска, бошњачка, албанска, грчка или друга музика.

Исклучок од забраната на Здружението за заштита на авторските и музички права (ЗАМП) и на Организацијата на српските музички автори СОКОЈ, како што велат од Здружението на приватни медиуми на Македонија (ЗПММ),според порталот  република.мк, ќе бидат музичките емисии од Србија, за кои македонските телевизии ги имаат откупено правата, а такви се „Ѕвездите на Гранд“ и „Пинкови ѕвезди“.

Да биде реперкусијата од овие мерки, поголема организаторот мораше да ги одложи одржувањето на  Фолк Фест  Валандово  овој викенд  поради забраната за емитување македонска музика. Инаку Валандово Фолк Фест е најстар фестивал на македонски новокомпонирани песни.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Partly Cloudy (day), 19 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:50 am   |   Sunset: 5:43 pm
46%     30.6 km/h     33.220 bar
Forecast
СабLow: 11 °CHigh: 20 °C
НедLow: 8 °CHigh: 20 °C
ПонLow: 8 °CHigh: 16 °C
ВтоLow: 9 °CHigh: 16 °C
СреLow: 6 °CHigh: 18 °C
ЧетLow: 5 °CHigh: 12 °C
ПетLow: 3 °CHigh: 16 °C
СабLow: 3 °CHigh: 19 °C
НедLow: 6 °CHigh: 18 °C
ПонLow: 6 °CHigh: 17 °C