Росоман:Три илјади денари за секое првороденче

Росоман
Типографија

По три илјади денари ke добијат родителите за секое првороденче во Росоман,одлучија советниците од Ова Општина.

По три илјади денари надоместок за секое првороденче во росоманската општина, вака одлучија советниците во Советот на општина Росоман на последната седница, соопшти градоначалникот Стојанче
Лазов.

-Заклучно со јануари месец оваа година, за сите првороденчиња општината исплаќаше по 1.500 денари, со последното решение сумата е удвоена. Целта е да се стимулира наталитетот во општината. Одлуката е донесена едногласно од страна на советниците во Советот, вели Лазов. Тој додава дека на годишно ниво, во Росоман се раѓаат од 40 до 60 новороденчиња.

DITO

Следни настани

MM-Biro
ЗШУЦ Ѓорче Петров
RTK

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 4 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:36 pm
60%     35.4 km/h     32.916 bar
Forecast
Пон Low: -2 °C High: 5 °C
Вто Low: -4 °C High: 5 °C
Сре Low: -3 °C High: 3 °C
Чет Low: -4 °C High: 4 °C
Пет Low: -4 °C High: 6 °C
Саб Low: -2 °C High: 7 °C
Нед Low: 0 °C High: 8 °C
Пон Low: 1 °C High: 8 °C
Вто Low: -1 °C High: 8 °C
Сре Low: 0 °C High: 10 °C