Ракометарите на сениорската екипа на ГРК Тиквеш 2014- со победа во гости успејаа да се пласираат во Плеј офот во Првата ракометна лига. Во гости тие успејаа да го поразат тимот на РК  Весна Акумулатори.Резултатот е  36- 37.Натпреварот се играше на 15 декември во Пробиштип.

Се работи за вредна и значајна победа на кавадречките ракометари кои успејаа да ја врата ова игра на листата на успепни екипни спортови кај нас. Треба уште многу работа, за што има  желба, мотив и кадровски потенцијал.

Меморијален турнир во мал фудбал “Никогаш заборавени” се реализира  во Кавадарци, во организација на навивачката група “Лозари”

Ракометарите на ГРК Тиквеш во недела ја играат редовната средба од првенството на Првата ракометна лига.Во салата Јасмин, се среќеваат со екипата на  РК Весна -акумулатори од Пробиштип. Средбата е закажана во 18.00 часот.

На прес конференција беше претставен новиот тренер, новајлиите во тимот, но и новите пријатели и помагатели на Градскиот ракометен клуб „Тиквеш“.Беше најавена новата сезона од првата македонска ракометна лига со нова енергија ,играчи,средства ,и позитивна амбиција

Градоначалникот Митко Јанчев заедно со Претседателот на советот Ристо Сакалиев и соработникот за спорт на Општина Кавадарци Боро Ѓорѓиев  имаа состанок со спортските клубови и здруженија од Кавадарци.

 Филип Ризов и донесе на Македонија и сениорско злато на балканскиот шампионат за јуниори и сениори  во Сараево.

Повеќе артикли...