Пливачот-маратонец  д-р Бошки Илиев  викендов со над 70-сетина пливачи мартонци, пливаше во водите на Егејското море.Конкретно на  5 ноември  учествуваше на есенско-зимскиот пливачки маратон долг 5 километри на релација Метаморфози-Никити на вториот крак Сетонија  во Грција.

Се работи за меморијалниот 11-ти меѓународен турнир„Преобразба на душата“ и тој е единствениот македонец кој во зимски услови  ја преплива ова патека .

           Еве што по завршувањето на маратонот  и за впечатоците за порталот:www.rtk.mk изјави д-р Илиев:

 

                 Вчера во Спортската сала „Јасмин„  се одржи ракометен турнир за пионери родени 2002 година и помали.Организатор на турнирот беше Градскиот ракометен клуб„Тиквеш“.

Еве ги резултатите: Полуфинале: ГРК„Тиквеш“-РК„Младинец„- 19:14,РК„Вардар“-Неготино-РК„Бисимов“- 21:11, РК„Младинец„-РК„Бисимов“-19 : 15.Во финалето  во средбата меѓу традиционалните ривали од Кавадарци и Неготино, победници беа домашните ; ГРК„Тиквеш„- Вардар-Неготино  17:12.

              За најдобар играч на турнирот беше прогласен Мартин Петров од ГРК„Тиквеш“-Кавадарци. 


Со полумаратон, кавадаречките спортски рекреативци и официјално ја затворија годинашната сезона за трчање, начин кој го практикуваат по јубилеен, петти пат.
На годинашниот полумаратон кој по традиција се оддржува на фудбалското игралиште при спортскиот центар „Јасмин“ учество зедоа дваесетина рекреативци од различни возрасни групи кои ги обединува рекреативното трчање.
За успешна организација на полумаратонот и годинава се погрижи Меридијан Атлетик клуб Кавадарци, кој по настапите на манифестацијата „Алшар - Допри го Сонцето“ и одбележувањето на Светскиот ден на трчењето ја комплетираа успешната година.

 

Својот дебитантски настап во кадетска конкуренција на „Кроација опен 2016“ кој се оддржа во Ријека, Хрватска, кавадарчанката Владанка Аврамова го круниса  со сребрен медал.

Македонските каратисти освоија три медала – златен, сребрен и бронзен. Столе Смилковски од „Олимпик  спорт “го освои златниот медал во кадетска конкуренција во категоријата до 57 килограми во борби. Во финалето тој го победи Џенаро Витулано од Италија.

 

Stole-Smikovski-prv-vo-Budimpesta-2016.jpg

 

Нашата ,сребрена,Владанка Аврамова од карате клубот „Урбан иневст“одличјето го освои во  кати во кадетска конкуренција, а Александар Неделковски – Металург беше  бронзен во оваа дисциплина. Ова им беше прв настап во кадетска конкуренција на Владанка и на Александар.

На турнирот настапија 1.563 натпреварувачи од 18 земји.

Со 4 - 0 ТИКВЕШ (Љуботен) ја победи БЕЛАСИЦА од Струмица
Фудбалерите на Тиквеш 2014 до крајот на есенскиот дел од сезоната ќе настапуваат под името Љуботен-Кавадарци. На 13 август и официјално ќе ја стартува второлигашката сезона под ова име, а потоа повторно го враќа старото име.
Пред својата публика, на Градскиот стадион во Кавадарци, кавадаречките фудбалери во дербито на колото ќе го пречекаат тимот на Скопје, а ништо помалку интересен нема да биде ниту вториот сезонски натпревар, во кој кавадаречкиот тим ќе му гостува на Вардар Неготино, во уште едно локално дерби, кое според најавите ќе се одигра во Гевгелија, затоа што на игралиштето во Неготино сеуште нема услови според стандардите на фудбалската федерација на Македонија.
Занимливо ќе биде и во третото коло во кое во Кавадарци ќе гостува амбициозниот тим на Академија Пандев, за потоа да следи гостувањето кај стариот познаник, тимот на Еуромилк.
Распоредот можете да го погледнете на следниот линк:
Градоначалникот Панов ја потврди ова информација, а за јавноста појасни дека е обезбедено финасирање на клубот до септември кога ќе следува ребаланс на буџетот и за ова ставка.
За наредната година тој ке предложи Локалната самоуправа во финасирањето на клубот да учествува со 50 илјади евра.
Инаку со ТИКВЕШ(Љубанци) – Кавадарци раководи искусниот тренер Митко Сапунџиев.
Второлигашот од Кавадарци го сочинуваат играчи кои минатата сезона го носеа дресот на тимот, а најавено е и пристигнување на неколку искусни фудбалери кои треба да ја засилат конкуренцијата на неколку позиции.
Подготвеноста на играчите и воигрувањето до почетокот на првенството беше тестирана на вчерашната средба со Беласица од Струмица која ја победивме со 4 : 0. За новата состојба на клубот и она што треба клубот да го направи до стартот на сезоната на Градскиот стадион, за РТК, се огласи претседателот на Управниот одбор Ilija Temelkovski кој потврди дека се е спремно за старт во второлиашката конкуренција.
Следната пријателска средба на Градскиот стадион во Кавадарци ТИКВЕШ(Љуботен) од Кавадарци ќе ја игра со Хоризонт од Турново, во сабота попладне.
 
За видео од прилогот, тука.
МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 30 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:16 am   |   Sunset: 6:35 pm
34%     11.3 km/h     33.220 bar
Forecast
ВтоLow: 12 °CHigh: 30 °C
СреLow: 12 °CHigh: 30 °C
ЧетLow: 12 °CHigh: 31 °C
ПетLow: 15 °CHigh: 31 °C
СабLow: 12 °CHigh: 31 °C
НедLow: 15 °CHigh: 27 °C
ПонLow: 12 °CHigh: 31 °C
ВтоLow: 11 °CHigh: 20 °C
СреLow: 10 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 9 °CHigh: 18 °C