Live

Топ вести

Кавадаречките кошаркари заслужија победа која ја осигурија дури во последните секунди иако водеа во текот на целата среба со Охрид АВ.Средбата ја добија со 86-81.Во  третата и четвртата четвртина имаа разлика и 15 кошеви.Но сепак во финишот предноста се стопи и победата беше доведена во прашање.Сепак борбеноста се исплати и во неколкуте  напади на крајот на средбата ја осигурија ова значајна победа  за кошаркарите на ФЕНИ.Тоа беше пресудно на крајот,последните две минути.Мудри совети од клупата и борба за секоја топка.Честитки за тренерот Малинков и за кошаркарите кои играа со срце на натпреварот.

Koшаркарите на Фени Индустри забележаа победа во првата првенствена средба против „Пелистер„  со 86-68.

Игра во најквалитената кошаркарска лига.Одличен кошаркар е .Скромен е   и  има  само 15  годии ,  и иднина...Кошарката за него е 'ce.Се вика Тодор Златев. РТК.МК за него подготви 25-минутна емисија.

Нов предизвик за фудбалерите на ГФК Тиквеш.Во сабота во 13.00 часот на Градски- кавадареките фудбалери ја пречекуваат екипата на  ФК Кит -го од Штип.Ова екипа  прилично добро котира во Втората фудбалска лига  - Исток, и победата , на која Димитковски  смета, ке биде добредојдена и вредна  заради сигурноста на клубот.Тиквеш до крајот на ова полуетапа има две тешки средби со Брегалница и Борец .И двете ги игра во гости.

Нерешениот исход од средбата со Вардар е минато.ГФК Тиквеш очекува победа против Кит-го.“Оправдувања за резулаттот нема.Потфрли нападот и средниот ред„- вели тренерот Димитковски.

Во пресрет на утрешната средба ГФК Тиквеш Вардар-Неготино, денеска  младинскиот погон во неколку категории имаа серија натпревари со истоимената екипа од Неготино.Сите средби ги доби Тиквеш, освен генерацијата  2008 која играше нерешено 4:4..Голем успех за младите  надежи на  ГФК Тиквеш кој беа неприкосновени.Забележителна е победата на генерацијата  2006.

Генерација 2006 е на првото место без пораз во оваа сезона

На Филип Ризов му се потребни средства за учество на Светското Кик-Бокс првенство во Италија