AД„Гоце Делчев-Тиквеш“ започна со берба на Супер ран „Афус Али„

Тиквешија
Типографија

Бербата на трпезно грозје во најголемиот производител во земјава   АД „Гоце Делчев-Тиквеш„ започна денеска и ке трае се доцна во есен

-Родот годинаве е одличен , количината што ке ја набереме исто така, но имаме недостиг од грозјеберачи, што е проблем , ни рече денеска  Ристо Милев директор на АД“Гоце Делчев-Тиквеш“-Кавадарци.

Овде на  површна од 240 хектари започнува , бербата  на трпезнио грозје по кое ова АД е познато во земјава и Европа.Тиквешијата раѓа најубаво грозје.И годинава е така. АД „Гоце Делчев-Тиквеш„ очекува да произведе и пласира околу 3 милиони килограми од кое 1,5 милиони се надева ке го продаде пакувано.

-Се работи за мошне квалитетен род, и ние  со оглед на тоа што имаме традиционални купувачи-партнери и ке го продадеме на познати пазари кои со децении работат со нас-вели Милев и додава:

-„Бербата кај нас ке трае подолго и ние за неа се спремаме цела година.Годинава од трпезните сорти ке имаме берба и пласман на: Кардинал( за 10-тина дена),потоа следуваат Викторија,Мишел-Палиер,Мускат-Италија,Мускат-отонел,Афус Али,Молдавија и други“.РТК.МК деновове ке ги посети плантажите  на „АД Гоце Делчев-Тиквеш„

_1.jpg

DSC0066.jpg

 

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 10 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:28 am   |   Sunset: 4:7 pm
95%     3.2 km/h     32.882 bar
Forecast
Сре Low: 8 °C High: 14 °C
Чет Low: 5 °C High: 12 °C
Пет Low: 5 °C High: 11 °C
Саб Low: 4 °C High: 12 °C
Нед Low: 3 °C High: 12 °C
Пон Low: 5 °C High: 13 °C
Вто Low: 4 °C High: 12 °C
Сре Low: 3 °C High: 8 °C
Чет Low: 1 °C High: 6 °C
Пет Low: 0 °C High: 8 °C