Сите видеа

Oд архивата на РТК:Во Тавшанчил-Р.Турција

Ансамблот „Тиквеш“ на Домот на Културата 2001 година учествуваше на Меѓународниот фестивал на фолкорни групи  во Тавшанчил-Р.Турција, на кој оствари одличен успех . ТВ-екипа  го следеше патот и настапот на нашите фолкорци ,и направи ТВ репортажа во која се забележани позначајните моменти.Автор на емисијата е Марјан  Тодоровски.

Од Архивата на РТК-Мајдан некогаш и сега

Eмисијата е снимена 2001 година од авторот Мирјана Мукаетова, иговори за убавините на селото Мајдан, тоа време,преокупацијата на жителите и нивните желби .Пределот на Кожуф планина  каде  на надморска височина од 800 метри се наоѓа Мајдан е живописен, и денес е посакувано место за душевен мир и лек од градската врева.

Село Долни Дисан-репортажа на „Св. Архангел Михаил„

Го посетиме село Долни Дисан на селската слава Св.„Архангел Михаил“.Селото е живо, за разлика од другите кои „ умираат.2017 за  ЗС„Венец“ е лоша година. Родот,заради сушата и измрзнувањата, потфрли за 60 насто а  со тоа и производството на грозје,вино, житарици, брашно и друга храна која традиционалано на своите површини ја одгледува ова стопанство.Наша екипа беше  на селската слава Св.Архангел Михаил  и разговараше со жители на селото и директорот на „Венец“ Илија Јанчев. www.rtk.mk  ја   емитува специјална емисија „Село“ посветена на животот во селото, славата која со години се практикува,за спортот  во Д.Дисан, за обичниот човек кој живее и работи во ова неготинско село.

Разговор со повод  /  РТК со Лакардиите на Паја

Лакардиите на Паја е филмско играна серија  сочинета од вицови од Кавадаречкото секојдневие.Блажо и Мара ова лето ги засмејуваа читателите на порталот и ФБ профилот на РТК.МК.По успешниот настап на интернет со над  160 илјади прегледи,следуваа две промоции во салата на Домот на Културата( 14 и 15/11/2017) , кои беа со интерес проследени од граѓаните кои сакаа да се насмеат и за момент се оттргнат од секојдневните проблеми.Првата сезона е зад нас, ке следува и Втора напролет, а во меѓувреме нема да ве заборавиме, јунаците на  РТК и Пајата ке видат со вас за Нова и стара Нова година  година.Во ова емисија се сублимирани импресиите од првата сезона.

ЛИ 2017/ Интервју со Верица Арсова-кандидат за градоначалник

Локални избори 2017 за градоначалници и Совети во РМ.Интервју со Верица Арсова-кандидат за градоначалник на Кавадарци на ТМРО.

Локални избори 2107/Интервју со Борис Давидов

Локални избори за градоначалници и советници  2017 година .Интервју со Борис Давидов-независен кандидат за градоначалник на Кавадарци.

 Локални избори 2017-Интервју со Бетиане Китев

Почитувани, во прилог погледнете го интервјуто со кандидатот за градоначалник од редовите на СДСМ: Господинот Бетиане Китев

ЛИ2017-ИНТЕРВЈУ СО МИТКО ЈАНЧЕВ

ЛИ2017-ИНТЕРВЈУ СО МИТКО ЈАНЧЕВ

Горан Јованов-музичар : „Музиката ми е во крвта“

Горан Јованов од Неготино веке 20 години е присутен на нашата музичка естрада.

(Видео) „Ново време“- нова песна на Наташа Малинкова

Наташа Малинкова има нов одличен музички хит.Се вика  „Ново време“.

Сeверина на Тиквешки гроздобер 2017

Мега звезната Северина одржа голем концерт на  Градскиот плоштад во Кавадарци на „Тиквешки гроздобр 2017“

Maстер клас на Пере Ангелов Фиш -на “Кога Кавадарци свиреше Rock’N’Roll – 25 години од првиот Тиквеш Рок Фест“

На Манифестацијата “Кога Кавадарци свиреше Rock’N’Roll 2017“  мастер клас по бас гитара и контрабас oдржа дипломираниот џез контрабасист Петре Ангелов Фиш

DITO
MM-Biro
ЗШУЦ Ѓорче Петров
RTK

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Showers, 5 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:53 am   |   Sunset: 4:4 pm
87%     17.7 km/h     32.916 bar
Forecast
Нед Low: 3 °C High: 8 °C
Пон Low: 0 °C High: 3 °C
Вто Low: -2 °C High: 2 °C
Сре Low: -2 °C High: 1 °C
Чет Low: -5 °C High: 0 °C
Пет Low: -5 °C High: 5 °C
Саб Low: -2 °C High: 1 °C
Нед Low: -2 °C High: 1 °C
Пон Low: -4 °C High: 2 °C
Вто Low: -3 °C High: 3 °C