Kako што дознаваме еден работник во фабрика во Кавадарци се здобил со тешка телесна повреда поради што му била ампутирана десната надлактица. Ова го потврди доктор Дано Кулев, началник на хируршкото одделение при ЈЗУ„ Општа болница“ Кавадарци.

-Стануваше збор за целосно скината десна надлактица, една трауматска ампутација предизвикана од машина. Повредениот беше донесн во болницата во една шок состојба. Прситапивме кон брза реанимација и трансфузија на крв бидејќи имаше изгубено на крв додека да биде донесен од фабриката во болницата. Неговиот живот беше во опасност.  Направивме се што можевме за да му ја стабилизираме состојбата, му ја средивме раната, му ја дадовме соодветната медицинска терапија   и го препративме на операција на клиниката за пластична хирургија. По телефон се јавивме кај колегите и тие беа спремни за интервенција. Остана без дел од својата рака како последица на машината, но успеавме да му го спасиме животот- вели доктор Кулев.

И од Министерството за Внатрешни Работи го потврдија овој немил случај.Оддовде велат дека во саботата спрема недела, дваесет минути по полноќ, се случила несреќа при работа во кавадаречка фабрика. Притоа било повредено лице родено 1980 година, кое во фабриката работело како помошник на машина за сечење на лим, марка слитер 3. Работникот веднаш бил пренесен во јавната здравствена установа Општа болница Кавадарци, од каде по извршената неопходна интервенција, бил препратен на скопската клиника. По овластување на обвинител, увид на лице место извршиле полициски службеници и инспектор по заштита при работа.

 

Од подамна некој гласно некој во себе, ама повекето со негодување реагираат на појавата на кучињата скитници на кавадаречките улици и јавни места.Со почетокот на учебната година и зголемената фрекфенција на ученици низ градот а посебно пред училиштата во Кавадарци го доведоа ова прашање од комуналната свера на површина.Кога е во прашање човечката безбедност тогаш паѓа хуманоста кон животните.Но сепак не се кавадарчани така нехумани.Тие само сакаат ова навидум едноставното прашање да се реши што побрзо или да се сведе во разумни граници.Велиме разумни затоа што во Кавадарци и покрај тоа што нема точен податок колку кучиња скитници има, сепак може да се оперира со илјадници, затоа што никогаш не било вака.

Работата е дојдена до таму некои ученици на училиште да одат и доаѓаат од него во придружба на блиски од семејството, заради стравот од напад.

-„Паркирам со колата во катната гаража, од таму излекуваат 3-4 кучиња, изгледа и гаражата му е место за преноќиште на сите кучиња скитници. На улица „7-ми септември“ ме пречекува по возрасна жена, живее на истата улица, со неа две деца, ми вика...еве каде е школото „Димка Габерот“ ама морам секој ден да го носам и земам од школото, поради кучињата кои шетаат сабајле по улицата, малиот парк спроти полицијата, катната гаража и секаде по градот.

Ова е  дел од преписката која деновиве на социјалната мрежа Фејсбук привлече голема полемика во коментарите на еден наш сограѓанин и додава: „Или нека си ги приберат Здруженијата за заштита на животните, нели треба да се грижат за нив и додека се живи, а не само да ги сликаат кога некој изнервиран или ,,уапан,, граѓанин ќе отруе, обесе, или масакрира некое куче. Тој побара поддршка од медиумите, здруженијата за заштита на животните и локалната власт.

Различни се коментарите за начинот на справувањето со појавата на кучињата скитници, но желбата  да се реши прашањето е единствена.Градначалникот Александар Панов, се сложува со состојбата повзана со кучињата скитници, и како Општина и Совет стојат на располагање на се расправа на највисокиот форум , да се изнајде соодветно решение , со соодветно парично вложување на средства за ова намена од буџетот на Општината. Формите кои досега се практикуваа не наидоа да трајно справување со ова несакана појава, но нема да е откажат ако се најде рационално решение за да бидат задоволени интересите на граѓаните, вели градоначалникот.Најважно од се е решението да биде со хуман третман за кучињата-скитници.

 

По успешно спроведената јавна набавка за избор на најповолен изведувач на работите за ревитализација на локалниот пат помеѓу селата Крњево и Бохула, фирмата „Жикол“ од Струмица го реализира на терен овој значаен инфраструктурен проект од патната мрежа во општината.

Проектот за проширување на локален пат до селото Бохула-Крњево е одобрен од Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој. Инвестицијата опфати проширување и асвалтирање на локалниот пат кој ги поврзува селата Бохула и Крњево во должина од 4,4878,5 метри и ширина од 5,5 метри. Проширувањето на патот се однесува  цела должина на постоечкиот пат кој е со ширина од 2 метри, како би се добила коловозна конструкција од 5,5 метри.

 Инаку асфалтирањето е целосно завршено, деновиве се поставуваат банкинии  канавки и мали дотерувања по што патот ке биде целосно завршен.

 

vinicka-krsla.jpg 

 

Ревитализацијата е од особено значење за подобрувањето на квалитетот на животот на жителите во руралните средини, со тоа што ќе се олесни движењето и комуникацијата помеѓу двете села, подобрување на патната инфраструктура која е од особено значење за постоечките стопански субјекти и идни инвеститори, значителено ќе се подобрат условите за развој на туризмот, бидејќи изградбата на овој локален пат е дел од патната инфраструктура до Ски центарот Кожув.

Планираниот износ на овој проект изнесува 19.990.527  денари, од кои општина Кавадарци учествува со 18% или 3.049.403 денари. Останатите средства за реализација на овој проект во износ 16.941.124 се обезбедени од Агенцијата за финансиска подршка во земјоделството и руралниот развој.

Дваесет и деветгодишната Е.С. од Кавадарци е осомничена за оштетување и неовластено навлегување во комјутерски систем.

Таа пред една година на банкомат пред влезот на Шпаркасе Банка, откако претходно од чанта на своја колешка и ја украла картичка за банкомат од банката и го запамтила пин кодот, подигнала 8.000 денари, а потоа тајно и ја вратила картичката во чантата.

Измамничката на идентичен начин со картичка на друга колешка исто така подигнала пари.

 

Над триста трговци се очекува да се појават на традиционалниот „Есенски панаѓур“ кој овој пат ќе се оддржи една недела порано од вообичаеното време , односно на 7, 8 и 9 октомври, петок, сабота и недела.

Стандардно, локацијата и годинава останува непроменета .Панаѓурските тезги ќе бидат поставени на булеварот „Никола Минчев“  , поранешен „Едвард Кардељ“ ,на потегот од кружниот тек кај новата автобуска станица, до спојот со „Северен Булевар“,.Покрај овие улици целосно затворен за сообраќај во деновите на оддржувањето на панаѓурот ќе биде и булеварот „Македонија“ од спојот со улиците „Орце Николов“ до булеварот „Цветан Димов“.

Предвидено е поставување на санитарен јазол и вода за корисниците, со цел да бидат поштедени околните подруми на зградите и другите објекти кои и покрај желбата на организаторот, секоја година страдаат од несовесните или помалку внимателните посетители или продавачи на Панаѓурот.

 

Денеска беше потпишан меморандум за соработка на Локалната самоуправа и Американската непрофитна организација – „Хабитат“- со цел да се анимираат  Заедниците на станари на околу 180 објекти за колективно живеење во Кавадарци за нивно подобро организирање .Целта е тое да  биодат  поинформирани за деталите околу решавањето на заедничките потреби за зградите каде живеат,и подобрување на енергетската ефикасност на објектите каде живеат.Повеке за ова од видео прилогот.

      

 

Инвестицијата е целосно на Општина Кавадарци и чини 7,5 милиони денари

Во прилог ви ги доставуваме двата интегрални текста, и на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ

 

Интегралниот текст на Претседателот на СДСМ Кавадарци - Зоран Ѓорѓиев:

 

0000sdsm

 

Додека лозарите се соочуваат со најтешката година при откупот на грозјето и неизвесна е нивната егзистенција, затоа што родот им скапува на нивите. Додека работниците од Кавадарци и Тиквешијата работат во приватни и странски компании за едвај 9.000 денари, и тоа за викенд и празници. Претседавачката на Совет, Горица Пеливанова во анкетниот лист има пријавено  три стана во Скопје и два во Кавадарци во вредност од 536.000 евра. Според моменталната евиденција на Катастар, Пеливанова поседува два стана во Скопје и два стана во Кавадарци.

Зошто Пеливанова не пријавила промена на имотната состојба со продажбата на станот во Скопје во вредност од 250 илјади евра?

Станови во Скопје се омилен начин на трупање на богатството на поединците од ВМРО-ДПМНЕ.

Советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Златко Ташев станал сопственик на два стана од 2009-2016 година, во Кавадарци и Скопје. Становите се со вредност од над 80 илјади евра, пријавени на име на неговата сопруга.

Зошто Ташев неја пријавил промената на имотната состојба?

Граѓаните што едвај врзуваат крај со крај, прашуваат како функионерите на ВМРО-ДПМНЕ успеале да заштедат стотици илјади евра за станови во Скопје?

Државна комисија за спречување корупција има обврска да ја провери имотната состојба на овие лица и да превземе соодветни законски мерки.

На 11 декември, граѓаните ќе им кажат збогум на корумпираните и истрошени политичари од ВМРО-ДПМНЕ и ќе изберат чесни, одговорни и способни луѓе кои што ќе донесат подобар живот за сите.

 

 

Интегралниот текст на Претседателката на ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци - Горица Пеливанова Вилхелм:

 

0000vmro

 

 

Згрозена сум од начинот на кој што СДСМ сака да поентира меѓу граѓаните, а посебно кај лозарите.

Тешко ми е кога гледам дека шират лаги и манипулираат со податоци наместо да лобираат особено кај откупувачите кои во нивно време им ги продадоа откупувачките центри само затоа што биле послушници на СДСМ.

Почитуван претседателе на СДСМ во Кавадарци. Повторно ништо нема да направите со ова. Само ги потгорувате проблемите на лозарите. Само им ветуватe дека ако гласале за СДСМ, мед и млеко ќе тече после тоа.

За разлика од СДСМ, Сите функционери на ВМРО-ДПМНЕ од Кавадарци се во секојдневни разговори и со лозарите и со Владата за да се донесат мерки кој вистински ќе ги обештетат лозарите кои нема да го продадат грозјето на откупувачите оваа година, а тие мерки наскоро ќе бидат објавени од Министерството за земјоделие, шумарство и водостопанство.

Околу лагите искажани за мене и за мојот имот, сакам да им објаснам на јавноста во Кавадарци дека имотот е уредно пријавен во Анти-корупциска комисија, а за станот кој Господата од СДСМ велат дека е „Спорен“ (е пријавен во антикорупциска, а го нема во катастар), тоа е затоа што сеуште се исплаќа, а од фирмата од кој е купен сеуште не е префрлен на мое име.

За јас да бидам Отчетна кон граѓаните, и тој стан го пријавив во Антикорупциска, кој поради мојата јавна функција законски морам да го пријавам секој мој имот.

Имотот што го поседувам е стекнат со мојата плата и со платата на мојот сопруг кој е странец и работи во друга земја. Горда сум на мојот сопруг кој се одлучи наместо во неговата земја (Франција), да живее и инвестира во Македонија. Целиот имот кој гласи на мое име е транспаретно стекнат, согласно законите во Република Македонија.

Во меѓувреме ги истраживме имотните листови на советниците од СДСМ. Таму драги мои сограѓани има советници кој воопшто не доставлиле имотни листови до Антикорупциска-комисија. А зошто?

Зошто, ќе објасниме во друга прилика, да видите како тоа загрижените Господа од СДСМ се богатат на сметка на лозарите.

Жал ни е што Господата од СДСМ тераат политики на лаги и манипулации, наместо да помагаат и да лобираат особено кај откупувачите кои имаат тесни релации со нив. Денес и тие се дел од оваа Влада и пак ништо не превземаат, но народот памети и ќе се искаже на 11-ти декември.

 

 

Општина Кавадарци во рамките на програмата за комунална изградба, деновиве изврши асвалтирање на неколку улици во три села. За оваа намена од Буџетот се одвоени близу 1.800.000 денари. Оперативата на фирмата „Урбан Инвест“ од Кавадарци, согласно тендерската постапка изврши асвалтирање на вкупно 5 улици во селата Дреново, Марена и Сопот со површина од 1320 м2.

Вчера во селото Дреново е асвалтираа 2 улици со површина од 450 м2, за што се потрошени 590.000 денари. Претходно беа асвалтирани исто така две улици во село Марена со површина  од 450 м2, за сума од 587.000 денари. Во склоп на овој бран од комуналната изградба во селата, општината инвестираше и во асвалтирање на една улица во селото Сопот. За таа намена од буџетот се издвоија 585.000 денари а беше асвалтирана површина од 420 м2.

Со овие зафати Локалната самоуправа  инвестираше во подобрување на комуникациите во овие развиени кавадаречки села, а тоа ќе има директно влијание врз стандардот на живеење на граѓаните.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА