Од друштвото “Аноними“ во коешто имаше неколкумина добри музичари, беше формирано ВИС “Аноними“ кои свиреа забавна музика во исто време кога свиреа и ВИС “Младост“ од Кавадарци, само “Аноними“ за прв пат во градот свиреа на електрични гитрари. Редовно одржуваа матинеа во салата на ДТВ Партизан и секогаш истата беше преполна. Од музичарите во оваа група ќе ги спомнеме: Л. Давчев, Т. Габев, Љ. Малинков, П. Атанасов и Љ. Каров. Останатите од друштвото се: К. Белевски Буки, Д. Кузманов, В. Пачаџиев, К. Каров, Д. Попов, Љ. Костов, К. Танчев и И Јованов. Групата “Аноними“ започна да свири во 1965-1966 година.

Петре Камчевски

Започна  Еко кампот“ на Еколошкото друшртво „Тисовец„ од село Возарци.Се работи за 10-от по ред Еко камп.

20 деца од Возарци и Шивец ке престојуваат и изведуваат еколошки активности  во одморалиште Михајлово. И ова година овој проект го финанасира  ЕуроНикел-Индустри.

-На 11.08.2019 во 08,30 часот било пријавено дека на магистралниот пат Градско-Прилеп, кај с.Дебриште, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Голф“ со битолски регистарски ознаки, управувано од Р.Д.(34), од с. Острец- битолско и патничко моторно возило „Ланд ровер“ со велешки регистарски ознаки, управувано од О.Г.(30) од Велес. Во незгодата починал сопатникот од возилото “Голф“ Б.Д.(36). Со тешки телесни повреди се здобил возачот Р.Д., додека возачот О.Г. и тројца сопатници од двете возила се здобиле со телесни повреди. Увид извршиле јавен обвинител и увидна екипа од СВР-Велес.

-На 11.08.2019 во 18.40 часот било пријавено дека на улицата „Страшо Пинџур“ во с. Ваташа, кавадаречко, патничко моторно возило „Форд фокус“ со кавадаречки регистарски ознаки, управувано од Л.Ѓ.(31) од Кавадарци, удрило во велосипед управуван од Ј.А.(66) од Кавадарци. Ј.А. се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во болницата во Кавадарци. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Кавадарци.

Нашата млада,талентирана,амбициозна,харизматична и успешна кавадарчанка-ТАЛИА ВАСИЛОВА која неуморно,со голем труд,љубов и желба плови во водите на песната,музиката,танцот...  

ОБЈАВА број 3/2019  за отуѓување на градежно земјиште сопственост на Република Северна Македонија по пат на електронско јавно наддавање во општина Кавадарци сопственост на Република Северна Македонија  по пат на електронско јавно наддавање во општина Кавадарци

Започнаа градежните активности со оперативата на изведувачот "Бетон" и подизведувач "Изолација". Прво е гребење на асфалт на Бул. Моша Пијаде на потег од стар кружен тек до нов кружен тек со што ќе следи нов асфалт.

Здружениетео „Напредни лозари„ на својот Фејсбук профил го искажува својот став во врска со цените и откупт на винско грозје 

Се известуваат граѓаните дека на ден 10.08.2019 година (САБОТА )со почеток од 9 часот ќе се започне со гребење на асфалт на Бул. Моша Пијаде. Се молат граѓаните кои ги имаат паркирано возилата од стар кружен тек до нов кружен тек да ги отстранат ,заради непречено одвивање на градежните активности,

,
Соопштуваат од Кабинетот  на Градоначалникот Митко Јанчев.

Известување од ЛК на СДММ-Кавадарци:

По повод Меѓународен ден на млади 12.08.2019 ЛК СДММ Кавадарци организира трибина каде ќе се презентираат мерките и програмите на Агенцијата за Вработување на Република Северна Македонија кои ги опфаќаат младите.

Бидејќи сметаме дека младите не се доволно заинтересирани и информирани за поволностите кои им се нудат за отпочнување на сопствен бизнис и вработување во постоечки, па поради тоа во соработка со АВРСМ организираме едукативен настан.

Презентери ќе бидат вработени од АВРСМ, а преку отворена дебата ќе може да се вклучат сите присутни.

Во педесетите години од минатиот век Кавадарци доживува вистинска експанзија во изградбата на индивидуални и општествени станови, изградба на улици, канализација, тротоари итн. На фотографијата од 1955 година се гледа изградба на улицата "ЈНА", денес "Тиквешко востание", како и куќите на Пендеви, Угурови, Чулеви и други, а од механизација се користат арабаџиски коли, рачни колички, лопати и копачи.

П.Камчевски

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА