Под мотото „Про-баскет игра за Николија“, стотина млади кошаркари и кошаркарки, членови на кошаркарскиот клуб Про Баскет од Кавадарци се вклучија во хуманитарната акција за помош на малата Николија на која итно и е потребно лекување во странство.

Овој натпревар  едноставно мораат да го добијат и тоа со најмалку 8 поени разлика доколку сакаат да останат во трката за пласман помеѓу четирите најдобри.

Mислиш добро е , поправавени се  и оспособени,кошевите на игралиштето кај „Јасмин„ –koга повторно се уништуваат

Кошаркарите на Карпош Соколи во Кавадарци го совладаа Фени Индустри со 78-90 (22-21, 22-27, 21-20,13-22).

Кампот кој се оддржува  овозможува обука за тренери, играчи и судии од повеќе од 45 европски федерации членки на ФИБА.

Првенството во кик бокс се одржа во саботата во Скопје.

Турнирот во кошарка е закажан за недела во 11 часот.

Тимот на Теодо од Црна Гора е противникот на Фени Индустри во четвртфиналето од балканската БИБЛ лига.

Натпреварот е добиен  со посакуваната разлика, 79-69, но она што е уште повеќе важно е што овој тим е подготвен за завршницата од шампионатот.

Фени- индустри синоќа во салата Јасмин беше поразен од Кожуф Гевгелика :69-70

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА