Богата жетва: 60 отсто повеќе лебно жито споредено со лани

Во САД, во вторник, ќе се одржат претседателските избори, на кои 225 милиони Американци со право на глас ќе бираат помеѓу кандидатот на демократите

Полицаецот кој на својата униформа ја има поставено мобилната камера треба да го извести возачот кого го сопрел дека разговорот се снима и аудио и визуелно.

slika debiliАлбанските медиуми објавија содржина на едно видео од Одделот за медиуми на ИСИС, Алхајат Медиа Центер, во кое членови на ИСИС се закануваат на земјите од Балканот.

Терористите во него се закануваат со напади во Албанија, Косово, Македонија и целиот Балкан, а како непријатели ги посочуваат сите оние кои почитуваат друг господ освен Алах.

Овие закани се упатени во видеото на албански јазик од членови на ИСИС со имињата Абу Билкис (Ал Албан), и Абу Микатил ( Ал Косова ).

  Од идната година треба да почне примена на софтверот за откуп на земјоделски производи, најави министерот за земјоделство Михаил Цветков при неодамнешната посета во Струмица. Според него, решението е готово и дадено им е на увид на сите инволвирани страни за сугестии и предлози.

- Софтверското решение е готово. Ќе го добиат преработувачите, земјоделците и воопшто сите вклучени во процесот. Во наредниот период ќе чекам нивни сугестии. Со софтверското решение предвидено е да имаме целокупна евиденција на сите преработувачи јкои се запишани во единствениот регистар на земјоделски производства и на сите земјоделци кои се запишани. Во секој момент ќе имаме информација колку е продадено, по која цена, колку е платено и дали е платено, објасни министерот Цветков.

Рече дека картонските белешки ќе станат минато со примената на електронската евиденција, со која предвидена е и банкарска гаранција во преработувачката индустрија.

- Ние претходно направивме измени во законот за исплата на земјоделците во рок од 90 дена. И со ова софтверско решение предвидуваме исто како со тутунот и преработувачката индустрија да има банкарска гаранција. Ако не им исплати на земјодеолците во рок од три месеци, да може да се активира гаранцијата, појасни Цветков.

Македонската полицијата во моментов спроведува голема антитерористичка акција на повеќе локации во Македонија против припадници на ИСИС во земјава.

Во период 24. мај до 26. мај 2019. на терените на тренинг центарот „Петар Милошевски“ ќе се одржи финалниот турнир од ФФМ Детски лиги - сезона 2018/2019. Годинава за разлика од изминатите сезони кога учествуваа по 48. екипи, сега Фудбалската федерација на Македонија овозможи учество за 88. екипи кои ќе се натпреваруваат во шест возрасни категории - генерација играчи родени 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 и 2011. Во секоја од овие генерации со исклучок на најмалите, ќе се натпреваруваат по шеснаесет екипи и на денот на отворањето ќе се одиграат осминафиналните дуели. Четвртфиналните и полуфиналните дуели се предвидени в сабота, додека во недела 26. мај 2019. се предвидени натпреварите за третото место и финалињата, како и доделувањето на признанијата за најдобрите.

Младите академки од Вардар ДБ славеа победа од 7-3 над екипата на Филип Вардар од Прилеп.

Екипата на М-18 на Фени индустри, овој викенд патуваат во Гостивар.Играат со екипата на КЕЦ Гостивар. Кавадарчани , во последната средба,го победија во Гостивар со 14 коша разлика .

Подкатегории

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА