МиКомерц
МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(470x90)

Кавадаречките ракометари завршија како четврти на силниот струшки турнир

Тимот на ГРК Тиквеш во рамките на подготовките за претстојната суперлигашка сезона зеде учество на 49-тиот традиционален струшки ракометен турнир.

Кавадаречкиот состав беше во група со Металург и Еурофарм Пелистер. Во првиот натпревар Тиквеш приреди изненадување совладувајки го фаворизираниот тим на Металург со 30-26 благодарение пред се на одличното издание на голманот Стојановски и неговите 18 одбрани. Во вториот натпревар кавадарчани беа декласирани од Еурофарм Пелистер со 38-21. Во борба за трето место ГРК Тиквеш синока беше поразен од Бутел со 29-20. Следува период во кој Магдинчев и стручниот штаб ке треба да ги разгледаат сите пропусти кои се појавија на турнирот да се отстранат грешките, воигра тимот и подготвени да го пречекаат учеството на турнирот во Прилеп. Да споменеме дека Тиквеш успеа да го потпише и десниот бек Стефан Трпчевски кој минатата сезона настапуваше за екипата на БК-46 во Финска

М.В.