МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Двете втори фудбалски лиги стартуват на 22 август

Во ФФМ беше извршено жребување за двојките во второлигашка конкуренција за претстојната натпреварувачка сезона. Според македонската куќа на фудбалот новата сезона во двете втори фудбалски лиги ке стартува во сабота на 22 август од 17 часот. Двојките за првото коло во западната конкуренција се :Гостивар - ОхридДрита - ВардариСкопје - Влазрими 77Велешта - КадиноТетекс – КорабиСпоред жребот во поинтересната за нас источна група, „Тиквеш“ ке патува во Радовиш на мегдан со екипата на „Плачковица„ додека новиот второлигап екипата на „Росоман„ новата сезона ке ја започне на домашен терен против екипата на „Слога“ од Виница. Еве ги и паровите за првото коло :Победа - Кит ГоРосоман - Слога ВиницаКаменица Саса - БрегалницаПлачковица - ТиквешКожуф - Осогово

Кога сме кај фудбалот да напоменеме дека вчера кавадаречките фудбалери на тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Скопје одиграа контролен натпревар со македонската репрезентација до 19 години. Кавадарчани со голот на искусниот Симеон Христов во 36 мин го отворија резултатот. Истиот играч во 51 мин зголеми на 0-2. Во финишот прво Адеми во 85 мин. погоди за „репрезентативците„ и намали на 1-2 но Вареловски во 87 мин ги постави конечните 1-3 за кавадаречкиот второлигаш. На оваа средба „Тиквеш„ настапи во следниов состав : ТИКВЕШ : Димовски, Шиков, Костовски, Вареловски, Љамчевски, Темелков, Лазаров, Мојсов, Петковски, Христов, Трајковски а играа уште и Дамјановски, Делов, Наумоски, Најдовски, Коцев, Тодоров.

М.В.

117595068_975741899543352_5583514647358154378_n 117597337_975820192868856_8586530348301666391_n