Kавадаречкиот суперлигаш под водство на Малинков цели на висок пласман

По паузата за новогодишните празници, кошаркарите на Фени Индустри веднаш се вратија во тренажен процес, па и покрај екстремно студеното време, продолжуваат со подготовките за вториот дел од сезоната, во која тимот на Малинков ќе треба да го потврди впечатокот дека е кадарен за високи дострели.Официјално, првиот натпревар во новата година кошаркарите на Фени Индустри ќе го одиграат на 18 јануари, и тоа против екипата на Сутјеска од Црна Гора во рамките на претпоследното коло од воведната групна фаза од балканската БИБЛ лига. Почетокот на натпреварот кој најверојатно ќе значи и враќање во „Јасмин“ на миленикот на кавадаречката публика, Горан Гајиќ кој настапува за Сутјеска е закажан за во 19 часот. Три дена подоцна, кавадаречките кошаркари ќе му гостуваат на тимот на Охрид АВ во рамките на деветото коло од домашното