МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Еуроникел гостува во Струмица, Пробаскет го пречекува Бадел а екипите на Спорт Тим од Неготино гостуваат во Кавадарци

Кошаркарската федерација на Македонија пред стартот на новата сезона го објави календарот и распоредот за сите лиги. Првата лига мази ке стартува на 8 октомври а во првото коло Еуроникел ке и гостува на Струмица. Останатите двојки се Куманово - Чаир, ФМП - Кожув, Работнички-Феникс и два дерби натпревара Гостивар-Пелистер и ТФТ - МЗТВтората лига мажи ке стартува на 15 октомври а двојките се МЗТ Уни Банка - Соколи, Црн Дрим - Шкупи, Охрид - Партизан Водно Санс, Работнички 2 - МКК Куманово, Вардар - Ангели и Борец - Баскет Кам.И кошаркарските третолигаши ке стартуваат на 15 октомври но тие ке бидат поделени во две групи бидејки ке има дури 19 учесници. Во групата запад во првото коло ке се сретнат Хераклеа - ИБА Баскет, Љуботен - Албес, Гостивар - Мега Баскет, Дибра Иглс - Спарта а слопбоден е Тетекс. Во групата исток двојките се Младинец - Овче Поле, Струмица - Маџари, Вардар 2018 - Феникс 2, Ролинг - Дино Баскет и во Кавадарци, Пробаскет ке ги пречека комшиите од Неготино, екипата на Спорт Тим.Девојките исто така ке стартуваат на 15 октомври а во првото коло од првата лига група А ке се сретннат МЗТ - Крива Паланка, Вардар - Струга, Гризли - Баскет Кам и во Кавадарци Пробаскет ке го пречека шампионот Бадел. Паровите за првата Б лига се Риниа - Гостивар, Пелистер - Патриот, Шкупи - Пониква и во Кавадарци Трокал ги пречекува комшиите од Неготино екипата на Спорт Тим

М.В.